Oyun senaryolarıyla durumsal öğretim modelinin motor gelişim üzerine etkisi
The effect of the situated game teaching model through setplays on motor development
  1. Tez No: 678279
  2. Yazar: PİYAMİ ÇAKTO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, yenilikçi bir model olan oyun senaryolarıyla durumsal öğretim modelinin temel motor beceriler üzerine etkisi araştırılmıştır. Mevcut müfredat kapsamındaki uygulamalara ek olarak 8 hafta boyunca uygulanan eğitsel oyunlar oyun senaryolarıyla durumsal öğretim modeli ile uygulanmış olup, temel motor becerileri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma ve kontrol grupları, 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında Özel Kırdar Bilgiören Koleji 2. sınıf düzeyinde öğrenimlerine devam çocuklardan oluşturulmuştur. Çalışmaya 62 öğrenci katılmıştır. 8 hafta boyunca haftada 2 gün ve 40'ar dakika olmak üzere çocuklara oyun senaryolarıyla durumsal öğretim modeli ile oyunlar oynatılmıştır. Ölçüm aracı olarak Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlilik Testi ikinci sürümünün (BOT-2) kısa formu kullanılmıştır. Uygulamalardan önce hem deney grubunun hem de kontrol grubunun ilk testleri alınmış olup uygulardan sonra her iki grubun son testler alınmıştır. İstatistiki yöntem olarak çocukların Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlilik Testi ilk ölçümlerinden elde edilen verilere Shapiro Wilk normallik testi uygulanmıştır. Normallik testinden sonra, çalışma gruplarına uygulanan program ve çalışma süresine bağlı olarak temel motor gelişim düzeyleri arasında bir fark olup olmadığını belirlemek için α= 0.05 anlamlılık düzeyinde karma ölçümler için tekrarlı ölçümler ANOVA ve SİMPLE EFFECTS testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the situated game teaching model through setplays, which is an innovative model, on basic motor skills was investigated. In addition to the applications within the scope of the current curriculum, educational games applied for 8 weeks were conducted with situated game teaching model through setplays and their effects on basic motor skills were examined. Study and control groups included 62 2nd grade students at Private Kırdar Bilgiören College in the 2020-2021 academic year. For 8 weeks, children were made to play with situated game teaching model through setplays 2 days a week and 40 minutes each. The short form of the second version of the Bruininks-Oseretsky Motor Proficiency Test (BOT-2) was used as a measurement tool. Prior to the applications, the first tests of both the experimental group and the control group were taken, and after the applications, the final tests of both groups were taken. As a statistical method, Shapiro-Wilk normality test was applied to the data obtained from the first measurements of the children's Bruininks Oseretsky Motor Proficiency Test. After the normality test, repeated measures ANOVA and SIMPLE EFFECTS tests were applied for mixed measures at α=0.05 significance level to determine whether there was a difference between the basic motor development levels depending on the program applied to the study groups and the duration of the study.