Türkiye-İran bağlamında Atatürk ve Rıza Şah dönemi modernleşme süreci
Turkey-Iran in the context of period Atatürk and Reza Shah modernization process
- Tez No: 678302
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ TÜFEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, Türkiye-İran bağlamında Atatürk ve Rıza Şah dönemleri modernleşme etkisinde incelenmiştir. Temel bağlayıcı argüman, modernleşme sürecidir. Çalışmanın birinci bölümünde, modernlik ve modernleşme kavramları üzerinde durularak, Batı modernliği ve İslam toplumlarının modernleşme tecrübesi incelenmiş, modernleşmenin bu toplumlar üzerindeki etkisine değinilmiştir. İkinci bölümde, Türk modernleşme ve İran modernleşme deneyimleri incelenmiş, bu doğrultuda Atatürk dönemi Türk modernleşmesi, Rıza Şah dönemi İran modernleşme çabaları ve modernleşme anlamında Türkiye'nin İran'a yansıma etkileri ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde Atatürk ve Rıza Şah'ın izlediği modernleşme politikaları, iki liderin ortak ve farklı yönleri incelenerek, Rıza Şah'ın Türkiye ziyaretine yer verilmiştir. Benzer tarihi süreçler yaşayan iki ülkenin, karşılaştırmalı bir değerlendirme ile çalışmanın daha anlaşılabilir olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the Turkey-Ataturk and Reza Shah era in the Iranian context of the modernization process have been addressed from a sociological perspective. During the creation of the conceptual parts of the research, the literature review method was used. In the first part of the study, the concepts of modernity and modernization are emphasized and the meanings of modernity in the West are questioned in sociological terms. In the second part, the modernization of Turkey and Iran, two countries with non-Western modernization experiences of modernization in Turkey and Iran cases were investigated. Atatürk era of Turkish modernization in this direction, Reza Shah period of reflection are discussed Turkey's modernization efforts and Iran on Iran in terms of modernization. In the last part of the study, Atatürk and Rıza Shah's efforts to transform into a modern society are examined, and the modernization processes of the two charismatic leaders in their countries are evaluated in the determined periods.