Asitretin ve metotreksat verilmiş ratlarda α-Lipoik asit kullaniminin oksidatif stres enzim aktivitelerinin üzerine etkisinin araştirilmasi
Investigation of the effects of the use of α-Lipoic acid on oxidative stress enzyme activities in the acitretin and methotrexate given rats
  1. Tez No: 678369
  2. Yazar: SHADI SADIGH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE DIRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, asitretin (ACT) ve metotreksat (MTX) verilmiş ratlarda α-lipoik asit (ALA) kullanımının oksidatif stress enzim aktivitelerinin üzerine etkisi araştırılmıştır. ACT ve MTX verilmiş ratların karaciğer dokusunda, oksidatif stress enzimlerden olan glutatyon redüktaz (GSSG-R) ve süperoksit dismutaz (SOD) aktivitelerine antioksidan olan ALA'nın koruyucu etkisine bakılmıştır. Çalışmada, toplam 50 tane wistar albino erkek rat kullanılmıştır. Çalışma grupları, Kontrol grubu (K), ALA grubu, ACT+MTX grubu ve ACT+MTX+ALA olarak oluşturulmuştur. Ratlar enjeksiyon öncesi 24 saat aç bırakılmıştır. Enjeksiyon işlemleri her sabah aynı saatte gerçekleştirilmiştir. ACT, MTX ve ALA %0.9'luk NaCl'de çözülmüştür. ACT (20mg/kg/gün), MTX (20mg/kg/hafta), ALA (50mg/kg/gün) ve bunların kombinasyonları da vücut ağırlığı düzeyinde intraperitoneal enjeksiyon ile ratlara verilmiştir. Ratlar, servikal dislokasyon ile sakrifiye edilmiştir. Kalp perfüzyonu işlemi yapıldıktan sonra incelenmek üzere karaciğeleri çıkarılmıştır. GSSG-R ve SOD enzimlerinin aktiviteleri, ratlardan alınan bu karaciğer doku örneklerinde, ölçülmüştür. ALA, ACT+MTX ve ACT+MTX+ALA grupları K grubu ile karşılaştırıldığında GSSG-R enzim aktivitesinde giderek azalan bir inhibisyon gözlenmiştir. ALA grubunun 3., 5. ve 7. günleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, SOD enzim aktivitesinde ise aktivasyon gözlenmiştir. GSSG-R ve SOD enzim aktivitelerinin sonuçları değerlendirdiğinde ACT+MTX kombinasyonuna antioksidan olan ALA eklendiğinde enzim aktivitelerinde özellikle 7.günde yüksek miktarda artış gözlenmiştir. Böylece ALA'nın ACT+MTX kombin uygulamasında koruyucu etki gösterdiği ve hepatoksisiteyi de belirli düzeyde engelleyebileceği sonucuna varılmıştır. Bu farklılıklara dayanarak MTX ve ACT kaynaklı oksidatif stresin karaciğer hücre hasarına ALA takviyesiyle önemli ölçüde azaltılabileceği söylenebilir. Bu farklılıklara dayanarak, MTX ve ACT kaynaklı oksidatif stresin neden olduğu karaciğer hücre hasarının ALA takviyesi sonucu önemli ölçüde azaltılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, in rats given acitretin (ACT) and methotrexate (MTX), the effect of using α-lipoic acid (ALA) on oxidative stress enzyme activities has been investigated. The protective effect of ALA, an antioxidant, on the activities of glutathione reductase (GSSG-R) and superoxide dismutase (SOD), which are oxidative stress enzymes, on the liver tissue of rats given ACT and MTX was examined. A total of 50 wistar albino male rats were used in the study. Study groups were formed as Control group (C), ALA group, ACT + MTX group and ACT + MTX + ALA. Rats were fasted for 24 hours before injection. Injection procedures were carried out every morning at the same time. ACT, MTX and ALA were dissolved in 0.9% NaCl. ACT (20mg / kg / day), MTX (20mg / kg / week), ALA (50mg / kg / day) and their combinations were given to rats by intraperitoneal injection at body weight level. The activities of GSSG-R and SOD enzymes were measured in these liver tissue samples taken from rats. When the ALA, ACT + MTX and ACT + MTX + ALA groups were compared with the K group, a gradually decreasing inhibition of GSSG-R enzyme activity was observed. When the 3rd, 5th and 7th days of the ALA group were compared with the control group, activation of the SOD enzyme activity was observed. When the results of GSSG-R and SOD enzyme activities were evaluated, when the antioxidant ALA was added to the ACT + MTX combination, a high increase in enzyme activities was observed, especially on the 7th day. Thus, it was concluded that ALA exerts a protective effect in the ACT + MTX combination application and can prevent hepatoxicity at a certain level. Based on these differences, it can be said that oxidative stress caused by MTX and ACT can be significantly reduced by ALA supplementation to liver cell damage. Based on these differences, it can be said that liver cell damage caused by oxidative stress caused by MTX and ACT can be significantly reduced as a result of ALA supplementation.