Farklı kaba yem kaynaklarına (Leucaena leucocephala, Khaya senegalensis, Medicago sativa) dayalı rasyonlara nitrat ve/veya bitkisel yağ ilavesinin metan üretimi ve bazı rumen parametreleri üzerine etkisi
Effects of nitrate and / or vegetable oil addition to different roughage sources (Leucaena leucocephala, Khaya senegalensis, Medicago sativa) based rations on methane production and some rumen parameters
  1. Tez No: 678368
  2. Yazar: OGOUKAYODE A EULOGE OLOMONCHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ VAİZ GARİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma farklı kaba yemleri (Leucaena leucocephala (LL), Khaya senegalensis (KS), ve Medicago sativa(MS)) içeren rasyonlara nitrat ve/veya bitkisel yağ ilavesinin in vitro rumen şartlarında metan (CH4) üretimi ve rumen parametreleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacı ile 3 farklı denemeler kapsamında yürütülmüştür. İlk denemede LL temelli rasyonlara nitrat ilavesinin (46.74 g NO3-/kg rasyon KM'si) CH4 üretimi ve bazı rumen parametreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmada, erken (%60 karma yem /%40 LL) ve orta (%40 karma yem /%60 LL) laktasyon dönemleri (LD) için hazırlanan rasyonlar kullanılmıştır. İkinci denemede, erken (%60 karma yem /%40 KS) ve orta (%40 karma yem /%60 KS) LD'de kullanılan rasyonlara nitrat (46.89 g NO3-/kg rasyon KM'si) ilavesinin CH4 üretimi ve bazı rumen parametreleri üzerindeki etkileri 2 x 2 faktöryel deneme planına göre incelenmiştir. Çalışmada, gaz üretimi ölçümünde kullanılan şırıngalarda 48 saat süreyle inkübe edilen rumen sıvısı + rasyon karışımında in vitro gas üretimi (İVGÜ), CH4 üretimi ve rumen parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of nitrate and / or vegetable oil addition to rations containing different roughages (Leucaena leucocephala (LL), Khaya senegalensis (KS), and Medicago sativa (MS)) on methane (CH4) production and rumen parameters under in vitro conditions. For that, this study was conducted with 3 differents experiments. In the first experiment, the effects of nitrate addition (46.74 g NO3-/kg DM ration) to LL rations-based on CH4 production and some rumen parameters were investigated. In this experiment, rations prepared for early lactation (60% Compound feed/40% LL) and mid-lactation (40% Compound feed/60% LL) periods (LP) were used. In second experiment, the effect of nitrat supplementation (46.89 g NO3-/kg DM ration) to rations used in early lactation (60% Compound feed / 40% KS) and mid-lactation (40% Compound feed/60% KS) periods on CH4 production and some rumen parameters. It was examined according to a 2 x 2 factorial design. In this study, in vitro gas production, CH4 production and rumen parameters were determined in ruminal fluid + rations mixture incubated for 48 hours in syringes used for measurement of gas production.