Aterosklerotik koroner arter hastalığında cha2ds2-vasc skoruyla koroner kompleksitenin ilişkisinin araştırılması
The investigation of the relationship of cha2ds2-vasc score and coronary complexity in aterosclerotic coronary artery disease
  1. Tez No: 678373
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÇIRAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Klinik pratikte non-valvuler AF'de tromboembolik inme risk skorlamasında sıklıkla kullanılan ve aterosklerotik koroner arter hastalığı major risk faktörlerinin bir çoğunu içeren CHA2DS2-VASc skorunun, daha önce gösterilmiş koroner arter hastalığı olmayan SAP ve AKS hastalarında, koroner kompleksitenin anjiografik olarak ciddiyetini ve seviyesini belirlemede önemli veriler sunan SYNTAX skoru ile olan ilişkisini araştırmak. Çalışma planı: Çalışmamıza Ocak 2014 –Şubat 2015 tarihleri arasında Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniğinde AKS ve SAP tanılarıyla kabul edilip koroner anjiografileri yapılan 488 hasta alındı, SYNTAX skorları hesaplandı. KAH için risk faktörleri, demografik özellikleri kayıt edildi ve CHA2DS2-VASc skorları hesaplandı. Sonrasında SAP ve AKS hastaları için belirtilen skorlar arasında istatiksel analizler yapıldı. Bulgular: SAP ve AKS tanılı tüm hastalarda SYNTAX skoru(SS) ile yaş, hipertansiyon, DM, EF ve CHA2DS2-VASc skoru arasındaki ilişki nonparametrik korelasyon testleriyle araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: The CHA2DS2-VASc score is a clinical predictor of the risk of stroke in patients with nonvalvular atrial fibrillation used to determine whether anticoagulation or antiplatelet therapy is required, and include similar risk factors for the development of coronary artery disease. In this study, we aimed to investigate the relationship between CHA2DS2-VASc score and coronary complexity score SYNTAX in patients who have been diagnosed as stabil angina pectoris and acute coronary syndrome. Study design: Total 488 patients who have been diagnosed as stabil angina pectoris and acute coronary syndrome in Ahi Evren Thorasic and Heart Surgery Research Hospital Cardiology Department, between January 2014 and February 2015 have been enrolled consecutively and prospectively. Coronary angiography has been performed by expert cardiologist. SYNTAX scores have been calculated. The risc factors of coronary artery disease and demographic features have been recorded and CHA2DS2-VASc scores have been calculated. Subsequently, statistical analysis has been performed between the scores. Results: In all patients, the relationship between SS and age, hypertension, DM, EF and CHA2DS2-VASc score has been investigated with nonparametric correlation tests.