Unipolar ve bipolar depresyon hastalarında irisin düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of irisin levelsin unipolar and bipolar depression patients
  1. Tez No: 678374
  2. Yazar: ÜNZİLE MERYEM ATALAY TATAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN ELBOĞA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Psikiyatri, Biochemistry, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Dünya genelinde 300 milyondan fazla insanı etkileyen depresyon yeti yitimine neden olan hastalıklar içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Biz de çalışmamızda unipolar ve bipolar depresyon hastalarında; hastalığa ait bazı değişkenlerle, literatürde nöroplastisite üzerinde olumlu yönde etkileri olduğu gösterilen irisin hormonu arasındaki ilişkiyi inceledik. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 40 unipolar depresyon tanılı hasta, 40 bipolar depresyon tanılı hasta, 40 sağlıklı kontrol dâhil edilmiştir. Katılımcıların tamamından sosyodemografik ve klinik veriler toplanmıştır. Hasta gruplarına Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D), Klinik Global İzlenim Ölçeği (CGI) uygulanmıştır. Tüm grupların serum irisin değerleri ELİSA yöntemiyle ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Backgrounds: Depression, which affects more than 300 million people worldwide, is among the leading diseases that cause disability. In our study, in patients with unipolar and bipolar depression; We examined the relationship between some disease-related variables and the irisin hormone, which has been shown to have positive effects on neuroplasticity in the literature. Methods: Forty patients with unipolar depression, 40 patients with bipolar depression, and 40 healthy controls were included in the study. Sociodemographic and clinical data were collected from all participants. Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D) and Clinical Global Impression Scale (CGI) were applied to the patient groups. Serum irisin values of all groups were measured by the ELISA method.