Changing perceptions of sculptural polychromy in Europe: From Ancient Greece to the 21st century
Avrupa'da heykel polikromisinin değişen algıları: Antik Yunan'dan 21. yüzyıla
- Tez No: 678437
- Danışmanlar: PROF. DR. DOMINIQUE KASSAB TEZGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, arkeolojik ve sanat tarihi verilerini kullanarak Yunan heykellerindeki çok renklilik algısını farklı dönemlere göre incelemektedir. Çok renkliliğin Antik Çağ'daki kullanımını incelemek için antik kaynaklar ve teknolojik yöntemler değerlendirilmiştir. Bu araştırmanın amacı, Yunan dönemindeki renk algısını anlamak ve bu algının ne zaman değiştiğini Rönesans'tan günümüze uzanan bir zaman dilimine bakarak tespit etmektir. Ayrıca bu tezde, Yunan heykellerinde renk kullanımı için olası motivasyonlar belirlenmiştir: görünürlük, gerçekçilik, anlam, tamamlama ve gelenek. Aynı zamanda Rönesans'ta rengin reddedilmesinin olası nedenleri de bulundu: Orta Çağ'a yönelik küçümseme, Antikite hayranlığı ve yeni bir geleneğin kurulması.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the perception of polychromy in Greek sculptures over different periods by using archaeological and art historical data. To examine the usage of polychromy in Antiquity, ancient sources and technological methods have been assessed. The aim of this research is to understand the perception of color in the Greek period and to pinpoint the time of when this perception changed looking at a timespan from the Renaissance to the present. This studied identified possible motivations for the use of color in Greek sculptures: visibility, realism, meaning, completion, and tradition. It also revealed possible reasons for the rejection of color in the Renaissance and subsequent periods were also understood: contempt towards the Middle Ages, admiration for Antiquity, and establishment of a new tradition.