Siyasi lider söylemleri ve göçün güvenlikleştirilmesi: Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
Political leader discourses and securitisation of migration: A comparative study on Turkey and the United States
- Tez No: 678584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA MEMİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Soğuk Savaş sonrası dönemde genişleyen güvenlik gündemiyle birlikte uluslararası göç sıklıkla güvenlikleştirilen bir olguya dönüşmüştür. Güvenliğin referans nesnesinin devletten bireye kaydığı bu süreçte uluslararası göçmenler de güvenlik söz edimlerinin hedefi hâline gelmiştir. Güvenlik çalışmaları literatürü de bu dönüşüme uyum sağlayarak göç-güvenlik ilişkisini gündemine dahil etmiştir. Bu ilişkinin söylemsel boyutu medya söylemi ve siyasal söylem bağlamında sıkça ele alınmıştır. Bu çalışmada ise güvenlikleştirmenin siyasal bir süreç olarak tanımlanmasından hareketle siyasal söylemlere odaklanılmıştır. Siyasal söylem çalışmaları büyük ölçüde siyasi liderlerin ve diğer siyasi aktörlerin söylemlerini birlikte değerlendirmektedir. Bu çalışmanın amacı, siyasal lider söyleminin göçün güvenlikleştirilmesi sürecindeki rolünü karşılaştırmalı bir perspektiften incelemektir. Bu doğrultuda, lider söylemleri günümüzde en büyük uluslararası göçmen nüfusunu barındıran Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapan Türkiye üzerinden ele alınmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve ABD Başkanı Donald John Trump'ın göçmenlere/sığınmacılara yönelik söylemleri, güvenliğin söz edimi yoluyla inşa edildiğini ileri süren Kopenhag Okulu'nun (KO) geliştirdiği güvenlikleştirme teorisi çerçevesinde eleştirel söylem analizi (ESA) yöntemiyle çözümlenmiştir. Erdoğan ve Trump arasında göç-güvenlik ilişkisi bağlamında önemli söylem farklılıkları olmakla birlikte, her iki liderin de güvenlik söz ediminde bulunduğu görülmektedir. Çalışmanın başlıca bulgusu Trump'ın göçmenleri askeri, siyasi, toplumsal ve ekonomik pek çok yönden güvenlikle ilişkilendirdiğini; Erdoğan'ın ise sığınmacıları ekonomik güvenlikle ilişkilendirmekle birlikte çoğunlukla güvenlik-dışılaştırdığını göstermektedir. Bunun yanı sıra, her iki ülkede de siyasi liderlerin göçmenlere/sığınmacılara yönelik söylemlerinin kamuoyunu etkilediği gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the post-Cold War era, international migration has often become a securitised phenomenon with the broadening security agenda. As the reference point of security shifted from state to individual within this process, international immigrants have become a particular target group of security speech acts. Security studies have also adjusted to this transformation by including the migration-security nexus into its research agenda. The discursive dimension of this nexus has been widely assessed in the context of media and political discourses. This study focuses on political discourses based on the assumption that securitisation is a political process. Political discourse studies into a large extent discuss the discourses of political leaders and other political actors together. Through adopting a comparative perspective, this study attempts to examine the role of political leader discourse on the securitisation of migration. More specifically, it examines the political leader rhetoric in the United States (US), the country hosting the largest number of international migrants, and Turkey, the world's top refugee hosting country. The study elaborates on the rhetoric used by the Turkish President Recep Tayyip Erdoğan and the US President Donald John Trump towards immigrants/asylum seekers within the framework of securitisation theory developed by the Copenhagen School and the critical discourse analysis (CDA) method. While there are significant rhetorical differences between Erdoğan and Trump in the context of the migration-security nexus, both leaders use security speech acts. The main finding of the study demonstrates that Trump associates immigrants with security problems in multiple ways including military, political, social and economic sectors, whereas Erdoğan generally employs desecuritising rhetoric and only associates migration with economic security. Furthermore, findings also highlight that in both countries the political leader rhetoric concerning migrants and asylum seekers has a significant influence over the public opinion.