Çalgı-kimlik inşasında toplumsal cinsiyetin rolü: Kayseri'de akordeon çalan Çerkez kadınlar
The role of gender in the construction of the instrument-identity: Circassian women accordion players in Kayseri
- Tez No: 678698
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SAĞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Araştırmada toplumsal cinsiyetin çalgı seçiminde ne ölçüde rol oynadığı ve çalgı çalan kadınların bu durumdan nasıl etkilendikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan alan araştırmasıyla Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde bulunan ve akordeon çalan Çerkez kadınlar tespit edilip, onların çalgı seçimi, çalgı öğrenim süreçleri ve performans pratiklerinde toplumsal cinsiyet açısından nasıl bir ilişki olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca Kayseri'de kamusal alanda akordeon dersi veren Çerkez öğretmenlerle akordeon eğitimi ve toplumsal cinsiyet bağlamındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla görüşmeler yapılmıştır. Bu araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden betimsel araştırma modeline uygun olarak gerçekleştirilmiş ve alan araştırmasına yer verilmiştir. Çalışma kapsamında kadın katılımcılara ve akordeon öğretmenlerine uygulanmak üzere 32 ve 12 soruluk iki farklı yarı yapılandırılmış görüşme soruları geliştirilip, Kayseri'de akordeon çalan Çerkez kadınlara ve akordeon dersi veren Çerkez öğretmenlere uygulanmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemine uygun olarak analiz edilmiş ve tablolar oluşturulmuştur. Tablolarda kodlara ve temalara yer verilmiştir. Araştırma sonucuna göre, akordeon çalan Çerkez kadınların çalgı seçimlerini toplumsal cinsiyet rolleri doğrultusunda gerçekleştirdikleri, aile ve çevrenin çalgı seçiminde önemli bir rol oynadığı, akordeon çalan kadınların çalgı eğitimi almadıkları, performans pratiklerinin toplumsal cinsiyet algılarından kısmen etkilendiği ve akordeon çalgısının Çerkez toplumunda kadınlara atfedildiği ortaya çıkmıştır. Ancak geçmişte daha belirgin olan yalnızca kadınların akordeon çalması durumunun yavaş yavaş ortadan kalktığı görülmüş, erkeklerin de bu çalgıyı kullanmaya başladıkları belirlenmiştir. Akordeon öğretmenleri ders almak isteyen kişilerin çoğunlukla kadınlar olduğuna ilişkin olarak görüş bildirmiş ve akordeon derslerinin büyük oranda kadınlar tarafından tercih edildiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was tried to determine to what extent gender plays a role in the selection of instruments and how women who play the instruments are affected by this situation. With the field research, Circassian women in Pınarbaşı district of Kayseri and playing accordion were identified and the relationship between their instrument selection, instrument learning processes and performance practices in terms of gender was tried to be determined. In addition, interviews were held with Circassian teachers who teach accordion lessons in the public sphere in Kayseri in order to examine the relationship in the context of accordion education and gender. This research was carried out in accordance with the descriptive research model, one of the qualitative research methods, and the field research was included. Within the scope of the study, two different semi-structured interviews with 32 questions and 12 questions were developed to be applied to female participants and accordion teachers, and were applied to Circassian women playing accordion and Circassian teachers teaching accordion lessons in Kayseri. The obtained data were analyzed in accordance with the descriptive analysis method and tables were created. The codes and themes are included in the tables. According to the results of the study, it was revealed that Circassian women who play the accordion make their instrument choices in line with gender roles, that the family and the environment play an important role in the instrument selection, women who play accordion do not receive instrument training, their performance practices are partially affected by gender perceptions, and the accordion instrument is attributed to women in Circassian society. However, in the past, it was observed that only women playing the accordion gradually disappeared, and it was determined that men began to use this instrument. Accordion teachers stated that the people who want to take lessons are mostly women, and it has been revealed that accordion lessons are mostly preferred by women.