China's burgeoning interests and motivations in the Arctic region
Çin'in Arktik bölgesindeki çıkar ve motivasyonları
- Tez No: 739534
- Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP KUTAY KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Soğuk Savaş döneminin“Buz Perdesi”olan Arktik, iklim değişikliğinin sonucunda anlatısını“Arktik Çağı”,“Global Arktik”olarak değiştirmiş, günümüz Arktik anlatısı, bölgenin fiziksel değişimlerinden bahsetmeden imkansız hale gelmiştir. Bir zamanlar Arktik'i betimleyen tüm sıfatlar şu an yok olmaktadır. Küresel ortalamadan 2 kat daha fazla ısınan Arktik'in hızla değişen ekosistemi jeopolitiğini de önemli ölçüde etkilemiştir. Tahminlere göre 2030'un sonlarında tamamen ulaşılabilir olacak Arktik yeni deniz güzergahları, yeni araştırma sahaları ve enerji kaynakları ile uluslararası ilgiyi artırmıştır. Küresel ölçekli etkileri olan bölge içi değişimler uluslararası iş birliğini ve bölge dışı aktörlerin katılımını gerektirmiştir. Çin, dünyanın herhangi bir yerinde olduğu gibi Arktik'te de proaktif bir politika izlemiş ve bu durum literatürde hakim olarak endişeyle karşılanmıştır. Çin,“Çin Tehdidi”algısının halihazırda farkındadır, dolayısıyla bu algıyı kırmak için iş birlikçi bir kimlik inşa süreciyle bölgedeki varlığını meşrulaştırmaya başlamıştır. Kimlik inşasının yanı sıra bölgenin uluslararası anlatısı da varlığını desteklemiştir. Tezin ana problemi Çin'in Arktik Bölgesi'ni nasıl algıladığı ve Arktik girişimlerinde nasıl proaktif bir politika izlediğidir. Teorik çerçevesini Neoliberalizm oluşturan bu tezde nitel araştırma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Çin'in bölgedeki çıkar ve motivasyonları kimlik inşasını zorunlu kılmış, bölge işlerinde söz söyleme hakkı tanımıştır. Tezin literatüre katkısı Çin'in öncelikle bilimsel faaliyetlerini ve kimlik inşasını Arktik anlatısının bir tamamlayıcısı olarak kullanıp bölgedeki meşruiyetini artırmasıdır. Tez, Çin'in tüm bu girişimlerini Çin Rüyası ile sonuçlandırmış; Çin'in bu süreçte uluslararası hukukun çerçevesinde varlığını pekiştirdiğini öne sürmüştür. Buradan hareketle, Çin bölgede proaktif politika izleyerek birçok çıkar sağlarken, Dünyanın geri kalanına olan bağlantısı ise motivasyonu olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Arctic,“Icy Curtain”of the Cold War slightly modified its narrative towards“the Age of Arctic”,“Global Arctic”as climate change become more tangible and made remarkable effects over its landscape. Therefore, it is hardly possible not to mention the Arctic without emphasizing apparent physical disintegration.“Frozen”,“Distinct”,“Remove”and the other elemental characterizations of the region is shattering now. Rapidly changing ecosystem in which the region is warming at an alarming rate has a direct impact on its geopolitics. Promising access to untapped resources and new shipping routes based on the estimations that the Arctic Ocean will be ice-free at the end of 2030s was the way enough to catch international attention. In addition to its human consequences, that is, anthropogenic challenges, the region that has global effects requires the international collaborative endeavor both regional and non-regional actors. Like anywhere in the World, China is one of the Arctic players by adopting proactive policies observed under international scrutiny. China is already aware of“China Threat”, therefore it has to maintain a collaborative identity in order to avoid misperceptions. The relevance of the study is caused by China's burgeoning interests and motivations toward the region. The problem of the thesis is how China conceptualizes its Arctic narrative by defining its proactive standing in its selected interests in the region. The study utilizes neoliberalism, using national policy documents, academic journals, books, key newspaper articles, reports, and other important relevant electronic materials and employing qualitative research methodology. China's identity-building accompanied by its interest and motivations offer China to have a greater say in the Arctic affairs by publicizing its contribution of know-how and wisdom. The contribution of the thesis is to uncover how China uses scientific activities as a component of its Arctic narrative in order to legitimize its presence in the eyes of regional states. The thesis finally concludes that China's uttermost interest and motivations in the region embed its Chinese dream in the long run by not posturing lawfare in the course of time rather following the international rules and predominant legal instruments in order to strengthen its place. The thesis concludes that all China's interests have different outputs, however, what motivates China is only the geopolitics of connectivity.