Karma özellikli depresyon hastalarında kronotip ve işlevselliğin değerlendirilmesi
Evaluation of chronotype and functionality in depression with mixed features
- Tez No: 678754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN AKINCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Son zamanlarda, karma özellikli depresyonun bipolar bozukluk spekturumu içerisinde değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi ile ilgili görüşler mevcuttur. Hastaların tanısını koymak ve hastalık gidişatını belirleyebilmek, takip ve tedavi açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı; karma özellikli depresyon hastalarında bipolar bozukluk için bir öngörücü olarak kronotip özelliklerini değerlendirmek ve işlevselliklerini incelemekti. Yöntem: Çalışmamız, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Psikiyatri polikliniğine Şubat 2021 - Mayıs 2021 tarihleri arasında ardışık başvuran, DSM-5 tanı kriterlerine göre majör depresyon tanısı alan, 18-65 yaş arası, katılmaya gönüllü 40 majör depresyon, 40 karma özellikli depresyon hastası ile tamamlandı. Hastalara klinik değerlendirme yapılarak sosyodemografik veri formu, Beck Depresyon Envanteri, Değiştirilmiş Hipomani kontrol listesi, Sabahçıl Akşamcıl ölçeği, Duygudurum bozukluğu ölçeği, Kısa işlevsellik değerlendirme ölçeği uygulandı. Bulgular: Karma özellikli depresyon grubunda, majör depresyon grubuna göre Beck depresyon envanteri puanları anlamlı olarak daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Aim: There are recent views on the evaluation and treatment of depression with mixed features within the bipolar disorder spectrum. Diagnosing patients and determining the course of the disease are important in terms of follow-up and treatment. In our study, we aimed to examine the chronotype and functionality as a predictor for bipolar disorder in patients with mixed features.