Betonarme yapılarda güçlendirme yöntemlerinin TBDY'ye göre irdelenmesi
Examination of strengthening methods in reinforced concrete structures according to the Turkish building earthquake regulation
  1. Tez No: 678755
  2. Yazar: HAMİ AHISKALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYİT ÇERİBAŞI, DOÇ. DR. FUAT ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı ve Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ülkemiz, sınırları içerisinde bulunan Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu ve Batı Anadolu fay hatları sebebiyle depremsellik açısından büyük bir tehlike altındadır. Son yıllarda yaşanan büyük depremler birçok can kaybına ve maddi hasara neden olmuştur. Bu nedenle ülkemizde deprem araştırmaları etkin bir şeklide devam etmektedir. Ülkemizde yeni yapıların tasarlanması, mevcut yapıların deprem performanslarının değerlendirilmesi ve yetersiz deprem performansına sahip olan yapılara müdahale edilmesi için en önemli yol gösterici durumunda olan deprem yönetmelikleri de geliştirilerek değiştirilmektedir. Bu kapsamda 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olmak üzere Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) yürürlüğe girmiştir. Bu çalışma kapsamında TBDY'ye göre mevcut bir yapının performans değerlendirmesi yapılmış ve yapının deprem performansı farklı yöntemler kullanılarak iyileştirilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda ülkemizde ve dünyada mevcut betonarme yapıların güçlendirilmesi için sıklıkla kullanılan betonarme perde ekleme yöntemi ve TBDY ile detaylandırılan bölme duvarların hasır çelik ilaveli özel sıva ve lifli polimer ile güçlendirilmesi yöntemleri araştırılmıştır. Yapılan sayısal araştırmalarda yöntem olarak statik itme analizi kullanılmıştır. Bu sayede incelenen binanın mevcut hali ve üç farklı yöntemle güçlendirilmiş halleri için kapasite eğrileri elde edilmiş ve doğrudan grafiksel olarak karşılaştırılmıştır. Böylelikle yapıda uygulanan güçlendirme yöntemleri arasında performans değerlendirmesi yapılmıştır. TBDY'de tanımlanan tasarım depremine ilişkin incelenen yapının dört farklı hali için dinamik özellikler, plastik mafsal dağılımı ve performans seviyesi karşılaştırılmıştır. Bu kapsamda yapılara uygulanması muhtemel deprem performansı iyileştirme teknikleri elde edilen sonuçlar çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country is in great danger in terms of seismicity due to the North Anatolia, East Anatolia and West Anatolia fault lines within its borders. Major earthquakes in recent years have resulted in many loss of life and property damage. For this reason, earthquake research continues effectively in our country. In our country, earthquake regulations, which are the most important guides for designing new buildings, evaluating the earthquake performance of existing structures and intervening in structures with insufficient earthquake performance, are also developed and changed. In this context, the Turkish Building Earthquake Regulation (TBDY) entered into force as of January 1, 2019. Within the scope of this study, according to TBDY, the performance evaluation of an existing building was made and the earthquake performance of the building was tried to be improved by using different methods. In this context, reinforced concrete curtain addition method, which is frequently used to strengthen the existing reinforced concrete structures in our country and in the world, and the methods of reinforcing the partition walls detailed with TBDY with special plaster with wire mesh and fibrous polymer were investigated. Static repulsion analysis has been used as a method in numerical research. In this way, the capacity curves for the current state of the studied building and its strengthened forms with three different methods were obtained and compared directly graphically. Thus, performance evaluation was made among the strengthening methods applied in the building. Dynamic properties, plastic articphed distribution and performance level were compared for the four different types of structure examined for the design earthquake defined in TBDY. In this context, earthquake performance improvement techniques that are likely to be applied to structures were evaluated within the framework of the results obtained.