Asitretin ve metotreksat uygulanmış ratlarda testis hücre hasarı üzerine alfa lipoik asitin koruyucu etkilerinin araştırılması
The investigation of the protective effects of alpha lipoic acid on testi̇cle cell damage in acitretin and methotrexate applied rats
- Tez No: 678880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE DIRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada asitretin (ACT) ve metotreksat (MTX) etken maddelerinin ve alfa lipoik asitin (ALA) rat testis dokusunda süperoksit dismutaz (SOD) ve mangan süperoksit dismutaz (MnSOD) aktivitelerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, toplam 50 tane Wistar albino erkek rat kullanılmıştır. Çalışma grupları, Kontrol grubu (K), ALA grubu, ACT+MTX grubu ve ACT+MTX+ALA grubu olarak oluşturulmuştur. Fareler enjeksiyon öncesi 24 saat aç bırakılmıştır. Enjeksiyon işlemleri her sabah aynı saatte gerçekleştirilmiştir. ACT, MTX ve ALA %0.9'luk NaCl'de çözülmüştür. ACT (20mg/kg/gün), MTX (20mg/kg/hafta), ALA (50mg/kg/gün) ve bunların kombinasyonları da vücut ağırlığı düzeyinde intraperitoneal enjeksiyon ile ratlara verilmiştir. Ratlar servikal dislokasyon ile sakrifiye edilmiş ve testisleri kalp perfüzyonundan sonra inceleme için çıkarılmıştır. Ratlardan alınan testis doku örneklerinde, sitozolik süperoksit dismutaz (SOD) ve mangan süperoksit dismutaz (MnSOD) enzim aktiviteleri ölçülmüştür. ACT+MTX verilen grupta K'ya göre sitozolik SOD enzimi aktivitesinde ve mitokondriyal MnSOD enzimi aktivitesinde ise aktivasyon meydana gelmiştir. Bu durum da MnSOD'un mitokondriyal bir enzim olduğu düşünüldüğünde çalışmada kullanılan etken maddelerden kaynaklı radikal hasara ilk yanıtın mitokondriyal seviyede verildiğini düşündürmektedir. Bu iki etken maddeyle birlikte antioksidan olarak ALA'nın verilmesi sonucu enzim aktivitelerinin inhibisyonu gözlenmiştir. Sonuç olarak, çalışmalarımızda, ACT ve MTX'e karşı ALA'nın koruyucu etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca Bulgularımızı değerlendirdiğimizde ise mitokondriyal seviyede ALA'nın testis dokusunda ACT ve MTX kaynaklı oksidatif hasara karşı daha koruyucu etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of acitretin (ACT) and methotrexate (MTX) active ingredients and alpha lipoic acid (ALA) on superoxide dismutase (SOD) and manganese superoxide dismutase (MnSOD) activities in rat testis tissue were investigated. In this study, a total of 50 male Wistar albino rats were used. Study groups were formed as Control group (K), ALA group, ACT + MTX group and ACT + MTX + ALA group. Mice were fasted for 24 hours before injection.Injection procedures were performed every morning at the same time. ACT, MTX and ALA were dissolved in 0.9% NaCl. ACT (20mg / kg / day), MTX (20mg / kg / week), ALA (50mg / kg / day) and their combinations were given to rats by intraperitoneal injection at body weight level. Rats were sacrificed by cervical dislocation and their testicles removed for examination after heart perfusion. Cytosolic superoxide dismutase (SOD) and manganese superoxide dismutase (MnSOD) enzyme activities were measured in testicular tissue samples taken from rats. When the ACT + MTX given group was compared with the K group, activation occurred in both cytosolic SOD and mitochondrial MnSOD enzyme activities.Inhibition of enzyme activities was observed as a result of the administration of ALA as an antioxidant together with these two active ingredients.As a result, in our studies, it was found that ALA has a protective effect. When we evaluate our findings, we can say that ALA at the mitochondrial level has a more protective effect against ACT and MTX-induced oxidative damage in testicular tissue.