İslam ekonomisinde teorik açıdan üretim-tüketim ve bölüşüm
Theoretic production consumption and apportionment in Islamic economy
- Tez No: 678879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLİHAN NAKİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İslam'ın bir toplum ve devlet düzeni olarak tanımlandığı günümüzde, İslam'ın iktisadi yaşamla ilgili gündeme getirdiği açıklamalar da gün geçtikçe önem kazanmıştır. Bu sebeple insanı tabiattan, hayatı ekonomiden soyutlamayan bir dinin, kendi mantığına ve dünya görüşüne uygun bir ekonomik sistemi de belirlemesi oldukça mantıklıdır. İslam ekonomisi içerisinde özellikle ahlaki değerleri bulundurması ile ana akım ekonomik sistemler ile arasında bir farklılık göstermektedir. İktisadın önemli birer konularından olan üretim, tüketim ve bölüşüm ile ilgili problemlerde de İslam ekonomisi olaylara ahlaki değerlerle konuları değerlendirmektedir. Bu bağlamda“İslam Ekonomisinde Teorik Açıdan Üretim – Tüketim ve Bölüşüm”isimli yüksek lisans tez çalışması, adil bir ekonomik sistem odaklı İslam iktisadi yaklaşımını Kur'an ve Sünnet temelinde açıklayıp günümüzde ana akım iktisadi yaklaşım olarak kabul gören iktisat yaklaşımından ayrıldığı konuları belirterek, günümüzde gelinen noktada İslam iktisadi yaklaşımının yapısını değerlendirmiştir İslam ekonomisi, İslam'ın koymuş olduğu sınırlar ve hükümler çerçevesinde uygulanan ekonomik bir model olarak ele alınmıştır. İslam Ekonomisi ilkeleri ve teorik temelleri açıdan üretim-tüketim ve bölüşüm konuları incelenerek konuyla ilgili literatür taraması yapılmıştır. Bu çalışma ile İslam ekonomisinin ana akım ekonomik sistemlerle olan ilişkileri belirlenerek İslam ekonomisinin hem günümüzdeki konumu hem de geleceği açısından önerilerde bulunulmuş ve İslam ekonomisinin teorik açıdan ilerlemesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, when Islam is defined as a society and state order, the explanations that Islam brings to the agenda about economic life have gained importance day by day. For this reason, it is quite logical that a religion that does not isolate human beings from nature and life from economy should also determine an economic system in accordance with its own logic and worldview. It differs from the mainstream economic systems, especially in the presence of moral values in Islamic economics. In the problems related to production, consumption and distribution, which are important issues of economics, Islamic economy evaluates the issues with moral values. In this context, the master's thesis titled“Theoretical Production - Consumption and Distribution in Islamic Economics”explains the Islamic economic approach focused on a fair economic system on the basis of the Qur'an and Sunnah, and by stating the issues that it differs from the economic approach, which is accepted as the mainstream economic approach today, At this point, he evaluated the structure of the Islamic economic approach. The Islamic economy was considered as an economic model implemented within the framework of the limits and provisions set by Islam. In terms of Islamic Economy principles and theoretical foundations, production-consumption and distribution issues were examined and a literature review was made on the subject. In this study, the relations of Islamic economy with mainstream economic systems were determined and suggestions were made in terms of both the current position and future of Islamic economy and suggestions were made for the theoretical advancement of Islamic economics.