Konut mutfaklarının kadın kullanıcıların memnuniyeti açısından incelenmesi: İstanbul örneği
An investigation of residential kitchen in terms of women users' satisfaction: Istanbul case
  1. Tez No: 678887
  2. Yazar: GİZEM BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnsanoğlunun en önemli gereksinimlerinden biri olan yemek yeme ihtiyacı mutfak mekânının oluşmasına sebep olmuştur. Konutların yapılmasıyla birlikte tüketilecek besinlerin saklanması, hazırlanması, pişirilmesi gibi pek çok eylemin yapılabileceği“konut mutfakları”insanoğlunun hayatına girerek iş yükünü azaltmıştır. Teknolojinin gelişmesiyle konut mutfaklarında da hızlı gelişmeler ve değişimler meydana gelirken kullanıcıya en ergonomik ve konforlu mutfağı oluşturmak, mutfak endüstrisinin en önemli amacı haline gelmiştir. Sosyolojik olarak cinsel kimliklerin iş bölümüne etkileri incelendiğinde kadın kimliğinin görevi; ev, çocuk ve mutfak işleri olmuştur. Mutfakta aktif zaman geçiren kadınların, konforunun ve mekânsal ihtiyaçlarının saptanıp yeni çözümler üretilmesi yapılan araştırmanın temelini oluşturmuştur. Bu tez çalışmasında, konut mutfağının tarihsel süreci ve mutfak kavramıyla ilgili genel bilgiler verilerek kadın kimliğinin mutfaktaki yeri incelenmiştir. Yapılan incelemelerden sonra kadın kullanıcılarının mevcutta kullandıkları mutfaklarından memnuniyetleri üzerine araştırma başlatılmıştır. Yapılan araştırmada İstanbul'da ikamet eden 500 kadın mutfak kullanıcısına anket çalışması yapılarak memnuniyetleri ile ilgili bilgiler toplanmıştır. Elde edilen bilgiler sonuç ve önerilerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The requirement to eat, which is one of the most important needs of human beings,has caused to the creation of a kitchen space.“Residential kitchens”, where many actions can be taken such as the cooking, storage and preparation of food to be consumed by the construction of the houses,has entered the human life and reduced the workload. While rapid developments and changes occur in residential kitchens with the development of technology, creating the most ergonomic and comfortable kitchen for the user has become the most important goal of the kitchen industry. Sociologically, when the effects of sexual identities on the division of labor are examined, the duties of female identity have been household, child and kitchen affairs. Determining the comfort and spatial needs of women who spend active time in the kitchen and creating new solutions has formed the basis of the research. In this thesis; by giving general information about the historical process of the house and kitchen and the concept of kitchen, the place of female identity in the kitchen has been examined. After the examinations, a research has been started on the satisfaction of female users with the kitchens they currently use. In the research, by conducting a survey to 500 female kitchen users residing in Istanbul and information about their satisfaction has been collected. The information obtained has been explained with results and recommendations.