Sigorta müşterilerinin kümeleme yöntemiyle analizi
The analysi̇s of customers of insurance by clustering methods
- Tez No: 678903
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PARVANEH SHAMS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Müşterileri risk gruplaması, Sigortacılık sektöründeki en önemli konulardan biridir. Bu makalede makine öğrenmesi ve veri madenciliği yöntemleri kullanarak sigorta müşterilerinin kümelenmesi amaçlanmaktadır. Başarı oranı yüksek bir kümelemeye sadece sigorta alanında değil bankacılık, market analizi gibi pek çok alanda ihtiyaç duyulmaktadır. Kümeleme algoritmaları, sınıflandırma algoritmalarından farklı olarak işaretli olmayan veri üzerinde işlem yapar ve birbirine en benzeyen örnekleri kendi arasında gruplandırır. Çalışmamızda kümeleme yöntemi olarak K-Ortalama kümeleme yöntemi ve hiyerarşik Aglomeratif Kümeleme Algoritmaları kullanılmıştır. Bu sonuçlar hem birbirileriyle, hem de daha önce yapılmış olan çalışmadan elde edilen sonuçlarla doğruluk metriği, siluet metriği ve DB metriği kullanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Customer risk grouping is one of the most important issues in the insurance industry. This paper aims to cluster insurance customers using machine learning and data mining methods. A cluster with high success rate is needed not only in the insurance field and also in many fields such as banking and market analysis. Unlike classification algorithms, clustering algorithms operate on unlabeled data and group the most similar samples among themselves. In this project, K-means clustering and hierarchical agglomerative clustering algorithms were used as clustering method. These results were compared both with each other and with the results obtained from the previous study using the accuracy metric, silhouette metric and DB metric.