Teknolojik değişimin büyümeye katkısı: Türkiye örneği
The growth contribution of technological progress: The case of Turkey
- Tez No: 678952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ekonomik büyüme yıllar boyunca ülkelerin zenginlik ve refah seviyesinin göstergesi olarak kabul edilmiştir. Ekonomik büyümeyi emek, sermaye ve doğal kaynaktan oluştuğu uzun yıllar hemfikir olunsa da sanayi devriminden sonra yaşanan verimlilik, teknolojiyi ekonomik büyümenin bir kaynağı olarak kabul edilmesini sağlamıştır. Teknolojinin üretime dahil edilmesiyle verimlilik artışı, maliyetlerde ve üretim süresinde azalma, ürün kalitesinde artma yaşanmıştır.Bu durum ise ekonomik büyüme ve teknoloji arasında pozitif bir ilişki olduğunu sorgulatmıştır. Teknolojik gelişim ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki birçok çalışmaya konu olmuştur.Yapılan çalışmaların çoğunluğu gelişmiş ülkeleri kapsamaktadır.Çalışmanın çıkış noktası ise Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede teknoloji ile ekonomik büyüme ilişkisinin nasıl olacağıdır. Çalışmada teknolojik değişimin Türkiye'nin ekonomik büyümesine katkısı incelenmiştir. Öncelikle ekonomik büyüme teorileri ele alınmış sonra Türkiye'deki teknolojik değişime değinilmiş ve teknoloji ekonomik büyüme ilişkisi Türkiye açısından test edilmiştir. Test sonuçlarında teknolojik değişimin ekonomik büyümeyi uzun dönemde pozitif yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic growth has been regarded as an indicator of the wealth and prosperith of countries over the years.Although it is agreed for many years that economic growth consists of labor,capital and natural resources, the productivity experienced after the industrial revolution enabled technology to be accepted as a source of economic growth.Increasing productivity, decrease in costs and production time, and increase in product quality have been experienced with the inclusion of technology in production.This situation made it questionable that there is a positive relationship between economic growth and technology. The relationship between technological development and economic growth has been the subject of many studies. Most of studies carried out cover developed countries.The starting point of his study is how the relationship between technology and economic growth will be in a developing country like Turkey. In the study, the contribution of technological change to Turkey's economic growth has been examined.First of all, technology perspective of economic growth theories has been examined.Refering to the technological change in Turkey, the relationship between technological and economic growth has been tested for Turkey.In the test results, it was concluded that technological change affects economic growth positively in the long run.