Akım modlu Buck tipi dönüştürücü için parametreleri yak ile optimize edilmiş MIT kuralına dayalı MRAC uygulaması
MIT rule based MRAC application with optimized parameters for Buck type converter with current mode
- Tez No: 679009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN MÜHÜRCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Buck tipi dönüştürücünün MIT Kurallı MRAC ile kontrolü yapılmıştır ve kontrol parametreleri Yapay Arı Kolonisi algoritmasıyla optimize edilmiştir. Sistemin sürekli zaman matematiksel ifadesi ayrık zamana çevrilmiştir. Ayrık zamandaki sistem Matlab ortamında matematiksel algoritmaya dönüştürülmüştür. Devre; çıkış akımı, giriş gerilimi, yük akımı, örnekleme süresi vb. parametrelerine göre Yapay Arı Kolonisi algoritmasıyla optimizasyonu yapılmıştır. Optimize olan sistem Simulink ortamında yapılan simülasyonda zamanla değişen referans akımına göre devre çıkışına en optimum hızda tepki vermekte ve değer aşımı olmadan referans akıma en yakın değerde çıkış vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Buck type converter was controlled with MIT Ruled MRAC and control parameters optimized with Artificial Bee Colony algorithm. The continuous time mathematical expression of the system is converted to discrete time. Circuit optimization was made with the Artificial Bee Colony algorithm according to output current, input voltage, load current, sampling time, etc. parameters. The optimized system responds to the circuit output at the most optimum speed according to the reference current that changes over time in the simulation made in the Simulink environment and gives the output at the closest value to the reference current without exceeding the value.