Termoelektrik modülün iki yönlü kullanıldığı fotovoltaik sistemlerin modellenmesi
Modeling of photovoltaic systems with bidirectional use of thermoelectric module
- Tez No: 965325
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKER FEDAİ ÇAVUŞ, PROF. DR. YAŞAR İSLAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Fotovoltaik (PV) dönüşüm sırasında, güneş ışınımının yalnızca belirli bir yüzdesi (teorik olarak maksimum %33) elektrik üretimine katkıda bulunurken, kalan enerji ısı olarak dağılır ve bu da PV hücrelerinin sıcaklığının artmasına neden olur. PV hücrelerin ısınmasına sebep olan ısıyı ortadan kaldırmaya veya kullanmaya yönelik pek çok araştırma yapılmıştır. PV sistemlerin veriminin artırılması kapsamında yapılan çalışmalardan bazıları ise PV sistemlerin termoelektrik (TE) sistemlerle birlikte kullanılmasıdır. TE sistemler ısıl enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürebilen ya da ters yönde yani elektrik enerjisi kullanarak soğutma makinası ve ısı pompası olarak iki yönlü çalışabilen sistemlerdir. PV-TE hibrit sistemlerle ilgili çalışmalarda, PV sistemlerde oluşan ısının, termoelektrik jeneratör (TEG) modüllerle elektrik enerjisine dönüştürülerek geri kazanılması ile toplam verimin artırılması amaçlanmıştır. Bununla birlikte, termoelektrik soğutucu (TEC) modüllerle PV hücrelerin soğutulması yoluyla verim artışı sağlamayı, ya da PV hücrelerin aşırı sıcaktan korunmasını amaçlayan çalışmalar da bulunmaktadır. Bu tez, MATLAB/Simulink yazılımında devre simülasyonlarında kullanılmak üzere termoelektrik modüller (TEM'ler) için iki yönlü bir model sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, hem termoelektrik jeneratör (TEG) hem de termoelektrik soğutucu (TEC) modül parametrelerini ve bunların işlemlerini birleştirerek Simulink kütüphanesindeki diğer devre elemanları gibi tek bir blok geliştirmektir. TEG ve TEC, çoğunlukla ana malzemesi Bi2Te3 gibi benzer sıcaklık aralıkları için aynı olan termoelektrik cihazlar olduğundan, bir TEG, TEC olarak çalıştırılabilir ve bunun tersi bir TEC, TEG olarak çalıştırılabilir. PV-TE, yakıt hücresi-TE ve elektrikli araçların batarya sıcaklık yönetimi gibi bazı sistemlerde, modüller her iki modda da kullanılabilir. Ayrıca, bu sistemlerin bazılarında, bazen TEM'in jeneratör olarak, bazen de soğutucu olarak çalıştırılması gerekebilir. TEM'in iki yönlü çalışması, iki tip TEM'in birlikte kullanılması gerekmediği için maliyet tasarrufu sağlayan bir yaklaşımdır. Literatürdeki simülasyon modelleri incelendiğinde mevcut modellerin TEM'lerin iki yönlü kullanımıyla tam olarak uyumlu olmadıkları görülmüş ve bu tezde iki yönlü çalışmaya uygun yeni bir model önerilmiştir. Bu model, çalışma moduna, yani TEG veya TEC'e karar vermek için TEM'in hem ısıl hem de elektriksel portlarının polariteleriyle ilgilenmektedir. Hem TEG hem de TEC işlemleri için maksimum parametreler ve performans parametreleri, cihazın istenen çalışma koşulları için gözlemlenmesi ve kontrol edilmesi amacıyla modül bloğuna dahil edilmiştir. Sıcaklığa bağlı parametrelerle yapılan simülasyonların veri sayfasındaki grafiklere çok yakın sonuçlar verdiği görülmektedir. Ancak Thomson ısısının göz ardı edilmediği simülasyonlar, veri sayfasına kıyasla daha fazla sapmaya sahiptir. Dahası, sabit malzeme özelliklerine sahip simülasyonlar, daha yüksek ∆T seviyelerinde Thomson ısısı içerenlerden daha iyi sonuçlar vermiştir. ∆T 10 °K iken, Thomson ısısı olmadan COPmax, veri sayfasındaki ile aynı olan 3,399 olarak bulunmuştur. Bu arada, Thomson ısısıyla COPmax 3,7147 olarak, sabit özelliklerle COPmax ise 3,8057 olarak bulunmuştur. Ancak; ∆T 50 °K iken, Thomson ısısı olmadan COPmax 0,247'dir ki bu da veri sayfasındaki ile aynıdır, ancak Thomson ısısıyla COPmax 0,341'dir ve sabit malzeme özellikleriyle COPmax 0,268'dir. Ayrıca, ısıl ve elektriksel portların değişken polariteleri altında, TEM'in iki yönlü çalışmasının başarıyla sağlandığı ve TEM'in aynı simülasyonda hem TEG hem de TEC olarak çalıştırıldığı gösterilmiştir. Tezde önerilen TEM modelinin PV-TE hibrit sistemlerde iki yönlü kullanılabilmesine yönelik MATLAB/Simulink ortamında ısı geçişi modeli kurulmuştur. Simülasyonlarda aynı TEM modeli hem PV-TEG sistemde elektrik üretimi için kullanılmış, hem de PV-TEC sistemde PV hücrelerin soğutulmasında kullanılmıştır. Ayrıca simülasyon modeli ile gerçek sistemin çalışmasının kıyaslanması amacıyla örnek bir PV-TE hibrit deney sistemi gerçekleştirilmiştir. 39x39 mm2 boyutlarında özel kesim PV hücreleri arada ısı transfer malzemesi olmak üzere doğrudan 40x40 mm2 boyutlarındaki TEM'lerin üzerine irtibatlandırılmıştır. TEM'lerin diğer yüzeylerine ısı alıcı takılmıştır. Sette kullanılan PV ve TE sistemlerin elektriksel karakteristiklerini deneysel olarak elde etmek için Arduino UNO mikrodenetleyici tabanlı bir ölçüm ve veri kayıt sistemi oluşturulmuştur. Arduino ile kontrol edilen buck tipi DC-DC dönüştürücü tasarlanmış, PWM çalışma oranı değiştirilerek sistemin değişken yük altındaki gerilim, akım ve güç değerleri elde edilmiştir. Güneş ışınımı ölçümü için Arduino tabanlı ışınım ölçer tasarlanmış ve doğruluğu piranometre ile kalibre edilmiştir. Simülasyonlarda TE modüllere bağlanmış olan ısı alıcıların soğutma kapasitelerinin PV hücrelerin ısınmasında önemli olduğu görülmüştür. Deney koşullarının simülasyonu yapıldığında h.A soğutma kapasitesi 0,8 W/K alındığında PV hücre yüzey sıcaklıkları 303 °K (30 °C) ve ∆T TEG modül yüzey sıcaklıkları farkı 1,79 °K iken, h.A 0,03 W/K alındığında PV hücre yüzey sıcaklıkları 321,9 °K (48,9 °C) ve ∆T TEG modül yüzey sıcaklıkları farkı 1,172 °K bulunmuştur. PV hücre sıcaklıkları 49 °C civarında ölçüldüğünden bu sonuca göre h.A 0,03 W/K değerinin simülasyonlarda kullanılmasının daha gerçekçi çıktılar vereceği düşünülmektedir. Deney düzeneğinde kullanılan ısı alıcıların soğutma kapasitesi sınırlı olduğundan, simülasyonda TEC soğutma ile PV hücre sıcaklığının 48,34 ℃'ye kadar düşürülebileceği ve akımın daha fazla artırılması ile daha fazla soğutma gücü harcanmasına rağmen mevcut ısı alıcı sistemle PV hücre sıcaklığının daha fazla düşürülemeyeceği bulunmuştur. MPPT ile kontrol edilen sistemlerde, PV sistem gücü ortalama değerleri için simülasyon ve deney sonuçları birbirine oldukça yakın çıkmış olup, simülasyon sonucu 1,375 W ve deney sonucu 1,382 W bulunmuştur. Aralarındaki fark %0,29'dur. TEG sistemde üretilen gücün ortalama değeri simülasyonda 1,517 mW, deneyde ise 1,590 mW olup, sonuçlar arasındaki fark %4,59'dir. Simülasyonda PV hücre sıcaklığı 49,14 ℃ bulunmuş, deneyde ise 49 ℃ olup, sonuçlar arasındaki fark %2,8'dir. Deney düzeneğindeki şartlar düşünülerek, TEG'li ve TEG'siz sistemlerin kıyaslamasının yapıldığı simülasyonların sonuçlarına göre, TEG'li sistemde üretilen PV+TEG toplam güç, sadece PV hücreler bulunan sistemde üretilen güçten daha düşük olmuştur yani PV hücreler ile birlikte TEM ve ısı alıcı kullanıldığı sisteme kıyasla, aradan TEM'in çıkarılarak ısı alıcının doğrudan PV hücrelere bağlı olduğu sistemdeki verim daha yüksek çıkmıştır. Örneğin; PV-TEG sistemde PV hücre sıcaklığı 48,88 ℃, PV sistem gücü 1,49 W ve TEG sistem gücü 1,536 mW iken, yalnız PV hücreler (ısı alıcılı, TEG'siz) bulunan sistemde PV hücre sıcaklığı 48,17 ℃ ve PV sistem gücü 1,497 W olmuştur. Simülasyon ve deney sonuçları genel olarak benzerlik göstermekte olup, aralarındaki farklar çeşitli etkenlerden kaynaklanmaktadır. Rüzgar etkisinin simülasyonlara dahil edilmesi amacıyla, rüzgar hızı 1 m/s olarak alınmıştır. Deneyler ise yarı açık bir balkon ortamında, güneşli ve bulutsuz bir havada gerçekleştirilmiş; rüzgar hızı ile ışınımın deney süresince sabit kaldığı varsayılmıştır. Simülasyonlarda ısı geçişi modeli için sürekli rejim (kararlı hal) denklemleri kullanılmıştır. Deneyler ise değişken çevre koşullarında yapılmış ve sonuçlar, sürekli rejim sağlandıktan sonra alınmıştır. Ayrıca, deneylerde kullanılan PV hücreler ve TEM'ler, veri sayfalarındaki karakteristiklerinden farklı davranışlar sergilemiştir. Aynı tip hücre ve modüller dahi birbirinden farklı çalışma sonuçları göstermiştir. Bu nedenle, deneylerde ölçülen PV hücre sıcaklıkları farklılık göstermiş ve ortalama değerler alınarak değerlendirme yapılmıştır. Sıcaklık, ışınım, akım ve gerilim ölçüm sensörlerinden kaynaklı hatalar da deney ve simülasyon sonuçları arasındaki farklara katkıda bulunmuştur. DC-DC dönüştürücü tarafında ise malzeme iç dirençleri gibi elektronik bileşenlere ait karakteristik değerler veri sayfalarından edinilerek simülasyon modeline dahil edilmiştir. Bununla birlikte, bu bileşenlerin çevre ve çalışma koşullarından etkilenmediği varsayılmıştır. Deneyde DC-DC dönüştürücünün PWM anahtarlaması, 8 bit çözünürlüklü Arduino UNO mikrodenetleyici ile gerçekleştirilmiştir. MPPT işlemi, P&O algoritmasıyla sağlanmış; çalışma oranı değişimleri, iterasyon basamaklarında %1,916'ya (5/255) karşılık gelecek şekilde ayarlanmıştır. Algoritmada yön değiştirme hatalarını önlemek amacıyla bu değer daha da düşürülmemiştir. Simülasyonda kullanılan MPPT algoritmasında da aynı %1,916'lık değişim uygulanmış, ancak bu durumda PV sistem gücündeki dalgalanmalar, deneyde gözlemlenenlere göre daha yüksek olmuştur. Simülasyon sonuçlarına göre PV-TE sisteminde TEG'den daha fazla güç çıkışı elde edebilmek için ışınım seviyesinin ve TEM ısı alıcısının soğutma kapasitesinin yüksek olması gerekmektedir. Buna benzer şekilde, farklı şartlarda PV-TEG enerji üretim sisteminin veya PV-TEC enerji üretim-soğutma sisteminin nasıl çalışacağı üzerine farklı senaryoların simülasyonları yapılabilir. Sonuç olarak, bu tezde oluşturulan simülasyon modelinin, fiziki uygulama aşamasına geçilmeden önce sistem tasarımı ve sistemin boyutlandırılması gibi konularda yardımcı bir araç olacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
During photovoltaic (PV) conversion, most of the solar energy captured by the PV cells is dissipated as heat, resulting in a large amount of energy waste. While PV cells contribute only a certain percentage of incoming solar radiation to electricity generation, the remaining energy is dissipated as heat, causing the temperature of the PV cells to increase. Many studies have been conducted to eliminate or use the residual heat that causes PV cells to heat up. Some of the studies conducted within the scope of increasing the efficiency of PV systems by eliminating residual heat are the use of PV systems together with thermoelectric (TE) systems. TE systems are systems that can convert heat energy into electrical energy or, in the opposite way, operate as a heat pump (cooler-heater) using electrical energy. Studies on PV-TE hybrid systems aim to convert the residual heat generated in PV systems into electrical energy with thermoelectric generator (TEG) modules and to increase the total efficiency. However, there are also studies aiming to increase efficiency by cooling PV modules with thermoelectric cooler (TEC) modules or to protect PV cells from excessive heat. This thesis presents a bidirectional model for thermoelectric modules (TEMs) to be used in circuit simulations in MATLAB/Simulink software. The aim of this study is to develop a single block like other circuit elements in the Simulink library by combining both thermoelectric generator (TEG) and thermoelectric cooler (TEC) module parameters and their operations. Since TEG and TEC are mostly thermoelectric devices with the same main material such as Bi2Te3 for similar temperature ranges, a TEG can be operated as a TEC and vice versa. In some systems such as PV-TE, fuel cell-TE and battery temperature management of electric vehicles, the modules can be used in both modes. In addition, in some of these systems, sometimes the TEM may need to be operated as a generator and sometimes as a cooler. The bidirectional operation of TEM is a cost-saving approach since it is not necessary to use two types of TEM together. When the simulation models in the literature are examined, it is seen that the existing models are not fully compatible with the bidirectional use of TEMs and a new model suitable for bidirectional operation is proposed in this thesis. This model deals with the polarities of both thermal and electrical ports of TEM to decide the operating mode, i.e. TEG or TEC. Maximum parameters and performance parameters for both TEG and TEC operations are included in the module block in order to observe and control the device for the desired operating conditions. It is seen that the simulations made with temperature-dependent parameters give results very close to the graphs in the data sheet. However, the simulations where Thomson heat is not ignored have more deviations compared to the data sheet. Moreover, the simulations with constant material properties give better results than those with Thomson heat at higher ∆T levels. When ∆T is 10 °K, COPmax without Thomson heat is found to be 3.399, which is the same as in the data sheet. Meanwhile, COPmax with Thomson heat is found as 3.7147, and COPmax with fixed properties is found as 3.8057. However; when ∆T is 50 °K, COPmax without Thomson heat is 0.247, which is the same as in the data sheet, but COPmax with Thomson heat is 0.341 and COPmax with fixed material properties is 0.268. Furthermore, it is shown that bidirectional operation of TEM is successfully achieved under the variable polarities of thermal and electrical ports, and TEM is operated as both TEG and TEC in the same simulation. In the thesis, a heat transfer model was established in the MATLAB/Simulink environment for the TEM model proposed to be used in two ways in PV-TE hybrid systems. In the simulations, the same TEM model was used for electricity generation in the PV-TEG system and for cooling PV cells in the PV-TEC system. In addition, a sample PV-TE hybrid experimental system was implemented in order to compare the operation of the simulation model and the real system. Specially cut PV cells with dimensions of 39x39 mm2 were directly connected to TEMs with dimensions of 40x40 mm2, with heat transfer material in between. Heat sinks (aluminum radiators) were attached to the other surfaces of the TEMs. An Arduino UNO microcontroller-based measurement and data recording system was created to experimentally obtain the electrical characteristics of the PV and TE systems used in the set. A buck type DC-DC converter controlled by Arduino was designed, and the voltage, current and power values of the system under variable load were obtained by changing the PWM duty cycle. An Arduino-based pyranometer was designed for solar irradiation measurement and its accuracy was calibrated with a pyranometer. In order to record the measurement values and compare them with the simulations, an Arduino UNO compatible data logger add-on was used. With this add-on, which includes a real-time clock integration, real-time date, hour, minute and second information of the recorded data was obtained. The necessary programming was done to record the values measured with the sensors in the CSV file format. A solar radiation measurement set was designed instead of a laboratory type Pyranometer and data logger. With this set, the size was reduced and the measurements were made more practical. Another advantage of the set is that it was installed under the Arduino platform. In this way, the measured values can be recorded. Arduino nano, 128x32 OLED screen and TSL2561 luxmeter sensor were used in the measurement set. The diffuser model prepared with Thinkercad software was printed with a 3D printer. In order to regulate and filter the light distribution coming to the sensor, the sensor was placed inside the diffuser and PTFE tape was wrapped on the diffuser. Since the maximum detection threshold of the TSL2561 luxmeter sensor was exceeded at approximately 400 W/m2 irradiance levels, it was not suitable to be used directly for pyranometer purposes. Therefore, in order to increase the maximum irradiance level that can be measured by reducing the light coming to the sensor, filtering was done with PTFE tape and approximately 25% irradiance was provided to the sensor. For the calibration of the new measurement system, measurements were made simultaneously with a laboratory type pyranometer at different day and light levels. The luxmeter sensor was calibrated by adjusting the measurement values to the reference laboratory pyranometer values with the necessary multiplier adjustments in the Arduino software. In the simulations, it was observed that the cooling capacities of the heat sinks connected to the TE modules were important in heating the PV cells. When the experimental conditions were simulated, when the h.A cooling capacity was taken as 0.8 W/K, the PV cell surface temperatures were found to be 303 °K (30 °C) and the ∆T TEG module surface temperature difference was 1.79 °K, while when h.A was taken as 0.03, the PV cell surface temperatures were found to be 321.9 °K (48.9 °C) and the ∆T TEG module surface temperature difference was 1.172 °K. Since the PV cell temperatures were measured around 49 °C, it is thought that using the h.A 0.03 W/K value in the simulations will yield more realistic outputs. In the experiment, the ambient temperature is 27 °C and the solar radiation is 950 W/m2; these values were used in the simulation of the experimental conditions. Since the temperature difference between the TEG surfaces is very small at these levels of solar radiation, the power produced by the TEG is low. If the CPV-TEG system in which the light is concentrated is considered and the radiation is 2000 W/m2 with the assumption of 2 times concentration, the PV cell temperature was found to be 349.3 °K (76.3 °C) and the ∆T TEG module surface temperature difference was found to be 2.62 °K. If the cooling capacity of the TEM heat exchanger is increased by 10 times in these conditions, the PV cell temperature was found to be 311 °K (38 °C) and the ∆T TEG module surface temperature difference was found to be 3.98 °K. If the CPV-TEC system simulation is performed, if the TECs are supplied with a voltage of 2% of their maximum voltage values, the PV cell temperature is found to be 348.5 °K (75.5 °C), that is, the PV cell temperature is reduced from 76.3 °C to 75.5 °C with TE cooling. Since the cooling capacity of the heat sinks used in the experimental set is limited, it is found that the PV cell temperature can be reduced up to 48.34 ℃ with TEC cooling in the simulation, and the PV cell temperature cannot be further reduced with the existing heat sink system, although more cooling power is consumed by increasing the current further. In the systems controlled by MPPT, the simulation and experimental results for the average PV system power values were very close to each other, with the simulation result being 1.375 W and the experimental result being 1.382 W. The difference between them is 0.29%. The average power output in the TEG system was 1.517 mW in the simulation and 1.590 mW in the experiment, with a difference of 4.59% between the results. The PV cell temperature was 49.14°C in the simulation and 49°C in the experiment, with a difference of 2.8% between the results. According to the results of the simulations comparing the systems with and without TEG, the total PV+TEG power produced in the system with TEG is lower than the power produced in the system with only PV cells, i.e. the efficiency is higher in the system where the TEM is removed and the heat sink is directly connected to the PV cells compared to the system where TEM and heat sink are used together with PV cells. For example, in the PV-TEG system, the PV cell temperature was 48.88 ℃, the PV system power was 1.49 W and the TEG system power was 1.536 mW, while the PV cell temperature was 48.17 ℃ and the PV system power was 1.497 W in