Savunma sanayi iş gücü talebinin niteliklerinin tespiti
Determination of the qualifications of defense industry labor force demand
- Tez No: 679053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Savunma sanayi, ülkelerin güvenlik ihtiyacından doğan, diğer ülkelere karşı korunma amacı güden bir yapıya sahiptir. Bir ülkenin gizlilik ve güvenliği savunma sanayide ulaştığı gelişim ile doğru orantılıdır. Savunma sanayinin güçlendirilmesi, yüksek ve yeni teknoloji, hassas üretim teknikleri, yüksek kalite standartları, yetişmiş insan gücü, Ar-Ge faaliyetleri gibi alanlara verilen önem ile devam edecektir. Savunma sanayi diğer sektörlerden farklı olup strateji gerektiren, dışa bağımlılığın olmadığı, milliliğin esas alındığı bir alandır. Bu bağlamda milli savunma sanayinin güçlendirilmesi, üretilen veya geliştirilen teknolojilerin milli hale getirilmesini zorunlu kılmaktadır. Uygulanacak stratejide önemli olan nokta insandır. İnsan bilginin merkezinde, teknoloji üretiminin kaynağında yer alır. Dolayısıyla strateji belirleme ve uygulama da nitelikli iş gücü son derece büyük bir öneme sahiptir. Nitelikli iş gücünün sürekliliği ve gelişimi bakımından, kamu, özel sektör ve üniversiteler arasında sıkı bir bağ kurulmalıdır Gelişmekte olan ülkelerin çalışmalarına bakıldığında, iş gücüne yönelik yüksek eğitim talebi ve yönetim becerileri alanları fazlasıyla önem kaydetmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda nitelikli iş gücünün yarı zamanlı çalışmasının verimliliği arttırırken, niteliksiz iş gücünün tam zamanlı çalışmasının verimliliği azalttığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca beşeri sermaye potansiyeline sahip ülkeler eğitimli bir nüfusa da sahip olacağından ülkenin sosyal refahı olumlu yönde etkilenecektir. Yani, ülkenin eğitimi ile kalkınması arasında doğrudan bir bağlantı söz konusudur.
Özet (Çeviri)
The defense industry has a structure that is based on the security needs of countries and aims to protect against other countries. The privacy and security of a country is directly proportional to the development achieved in the defense industry. Strengthening the defense industry will continue with the emphasis given to areas such as high and new technology, precision production techniques, high quality standards, trained manpower, R & D activities. Defense industry is different from other sectors and requires strategy, external dependence is not, nationality is based on an area. In this context, the strengthening of the national defense industry necessitates the nationalization of the technologies produced or developed. The important point in the strategy to be implemented is human. Human is at the center of knowledge, the source of technology production. Therefore, a qualified workforce is of great importance in setting and implementing strategy. In terms of the continuity and development of the qualified workforce, a tight bond must be established between the public, private sector and universities. Some studies have concluded that part-time work of qualified labour increases productivity, while full-time work of unqualified labour reduces productivity. In addition, countries with human capital potential will have an educated population, so the country's Social Welfare will be positively affected. That is, there is a direct link between the education and development of the country.