Sivil havacılıkta dışsallık problemi ve çözüm önerileri
Externality problem and solution suggestions in civil aviation
- Tez No: 679052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH BURHAN BAHÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Sivil Havacılık, Finance, Civil Aviation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hava taşımacılığı, küreselleşme ile giderek daha fazla birbirine bağlı olan ekonomileri ve toplumları desteklemede hayati bir rol oynamaktadır. Ulusal ve uluslararası ulaşımı sağlayan uçakların hava ticaret kapasitesinin olağanüstü büyümesiyle, uçabilmek eylemini gerçekleştirebilmek için mevcut toplam çevresel etkilerin arkasında bıraktığı alan giderek azalmakta ve sonuç olarak çevre üzerindeki fiziksel etkilerin seviyeleri de zaman geçtikçe endişe verici hale gelmektedir. Dolayısıyla, hızla genişleyen hacmi ile birlikte avantajlarının yanında dezavantajlarının da belirlenerek, toplumlar üzerindeki kitlesel baskıları araştırılmalıdır. Bu tezde, hava taşımacılığının çevresel etkileri ile ilgili ana konulara genel bir bakış açısıyla değinilerek, hava taşımacılığının etkileri dışsallık kavramı çerçevesinde ele alınmaktadır. Havacılığa ait çevre konularının, politika yapıcıları ve hava taşımacılığı endüstrisinin yönetimi için kritik etkileri, dışsallık kavramı çerçevesinde tartışılmıştır. Hava taşımacılığının yarattığı çevresel etkiler açık ve anlaşılabilir bir şekilde sunularak, dışsallıkların içselleştirilebilmesi için çözüm önerileri paylaşılmıştır. Temel amaç, hava taşımacılığı sektörünün karşı karşıya olduğu sürdürülebilir kalkınma sorununu ön plana çıkarmak, olumlu/olumsuz – üretim/tüketim ve benzeri dışsallıkları belirleyerek çözüm önerileri sunmak ve böylece etkili politika yanıtlarını belirlemektir. Bu yönüyle çalışma, hava taşımacılığı endüstrisinin hayati, ekonomik ve sosyal faydalarının kaybolmaması ve aslında çok daha geniş ve adil bir şekilde dağıtılması gerektiğini, ancak hava taşımacılığının çevresel etkilerinin yine de acil ve etkili bir şekilde içselleştirilerek yürürlüğe girmesi gerektiği görüşünü sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Air transport plays a vital role in supporting economies and societies that are increasingly interconnected with globalization. With the extraordinary growth of the airliner capacity of aircraft providing national and international transportation, the area left behind the total environmental impacts in order to perform the action to fly is gradually decreasing and as a result, the levels of physical effects on the environment become worrying over time. Therefore, along with its rapidly expanding volume, its disadvantages, as well as its advantages, should be determined, and mass pressures on societies should be investigated. In this thesis, the main issues related to the environmental effects of air transportation are addressed from a general point of view, and the effects of air transportation are discussed within the framework of the concept of externality. The critical impacts of aviation environmental issues for policymakers and the management of the air transport industry are discussed within the concept of externality. Solution suggestions have been shared so that the externalities can be internalized By presenting the environmental impacts of air transport in a clear and understandable way. The main purpose is to highlight the sustainable development problem faced by the air transport industry, to offer solutions by identifying positive/negative – production/consumption and similar externalities and thus determining effective policy responses. In this respect, the study offers the view that the vital, economic and social benefits of the air transport industry should not be lost and should be distributed much more broadly and fairly, but the environmental impacts of air transport should still be urgently and effectively internalized.