Kadınçayırı Tabiat Parkı örneğinde kullanıcı eğilimleri ve rekreasyonel hizmet ilişkilerinin ekolojik yaklaşımlarla incelenmesi
Investigation of user trends and recreational service relations in the sample of Kadinçayiri Natural Park with ecological approaches
  1. Tez No: 679060
  2. Yazar: AYŞE AMUCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL TÜLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Açık hava rekreasyon faaliyetlerine olan ilginin artması ile birlikte milli park ve tabiat parkı alanlarına olan talep de artış göstermektedir. Tabiat parkları bitki örtüsü ve yaban hayatı özelliğine sahip, manzara bütünlüğü içinde halkın dinlenme ve eğlenmesine uygun tabiat parçalarıdır. Milli Parklardan farklı olarak, milli ve milletlerarası ender bulunan sadece tabii kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat parçalarıdır. Günümüzde tabiat parkı alanları rekreasyon faaliyetlerinde bulunmak amacı ile gelen birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bu nedenle tabiat parklarındaki rekreasyonel aktiviteler önem kazanmakta ve turizm faaliyetleri içerisinde önemli bir noktada yer almaktadır. Araştırma alanı olan Kadınçayırı Tabiat Parkı Çankırı ve Kastamonu illeri arasında yer almaktadır. Alanda gerçekleştirilen anketlerle kullanıcı eğilimleri ve Gülez Yöntemi ile uzman tercihleri değerlendirilerek rekreasyonel potansiyelin ortaya konulması amaçlanmıştır. Elde edilen verilere Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) analizi uygulanarak Kadınçayırı Tabiat Parkı'nın rekreasyonel hizmet ve potansiyelinin zenginlik gösterdiği, alandaki rekreasyonel aktiviteleri etkileyen bazı kriterler olduğu belirlenmiş ve bu kapsamda Peyzaj Mimarlığı meslek disiplini açısından öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing interest in outdoor recreation activities, the demand for national parks and nature parks also increases. Natural parks are natural parts with vegetation and wildlife features, suitable for public recreation and entertainment in the integrity of the landscape. Unlike National Parks, they are natural parts that have protection, recreation and tourism areas with only natural resource values that are rare nationally and internationally. Today, nature park areas are visited by many people who come for recreation activities. For this reason, recreational activities in nature parks gain importance and take an important place in tourism activities. Kadınçayırı Nature Park, which is a research area, is located between Çankırı and Kastamonu provinces. It was aimed to reveal the recreational potential by evaluating user trends and expert preferences with the Gülez Method with the surveys conducted in the field. Analytical Hierarchy Process (AHP) analysis was applied to the obtained data and it was determined that the recreational service and potential of the Kadincayiri Nature Park showed enrichment and that there are some criteria that affect the recreational activities in the area, and in this context, suggestions were tried to be developed in terms of the Landscape Architecture professional discipline.