Kadınçayırı Tabiat Parkı (Ilgaz-Çankırı) ve çevresinin ciğerotları (Marchantiophyta) florası
The liverwort flora (Marchantiophyta) of Kadincayiri Nature Park and its environs (Ilgaz-Cankiri)
  1. Tez No: 482295
  2. Yazar: GİZEM TAYBE SANALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER KEÇELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma; İç Anadolu Bölgesi, Çankırı ilinin Ilgaz ilçesinde yer alan Kadınçayırı Tabiat Parkı ve yakın çevresinde Mayıs 2016 - Haziran 2017 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. 20 ayrı lokalitede yapılmış olan arazi çalışmaları sonucunda, toplamda 60 adet ciğerotu örneğinin değerlendirilmesi sonucu; Marchantiophyta bölümünden 13 familya, 13 cins ve bu cinslere ait 19 takson tespit edilmiştir. Araştırma alanı Henderson (1961) kareleme sistemine göre A2 karesine girmektedir. İçerdikleri takson sayıları bakımından en zengin familyalar üçer takson ile Lophocoleaceae ve Pelliaceae, ikişer takson ile Anastrophyllaceae ve Porellaceae'dir.
Özet (Çeviri)
This study was caried out between May 2016 - June 2017 in order to determine to the liverworts of Kadınçayırı Nature Park and its around located Ilgaz district of Çankırı province in Central Anatolia Region of Turkey. As a result of the land studies conducted in 20 different localities, the evaluation of 60 liverwort samples in total is the result; 13 families and 13 genera were identified from the Marchantiophyta section and 19 taxa belonging to these species were detected. The research area is located A2 grid-square according to the Henderson (1961) grid system. The richest families in terms of the number of taxa they contain are Lophocoleaceae and Pelliaceae with three taxa and Anastrophyllaceae and Porellaceae with two taxa.