Osmanlı Devri sıbyan mektepleri üzerine bir inceleme
A study on Ottoman Period primary schools
- Tez No: 679111
- Danışmanlar: PROF. DR. PEYMAN İLGİ AŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Osmanlı Devri Eğitim kurumlarının ilk basamağı olan ve günümüzde fonksiyonunu yitirmiş yapılar olarak karşımıza çıkan sıbyan mektepleri araştırılmıştır. Giriş bölümünde konunun önemi amacı ve kapsamı açıklanmaktadır. Birinci bölümde sıbyan mekteplerinin tarihsel gelişimi incelenmiştir. Osmanlı devrindeki eğitim ilkeleri ve mektepleri etkileyen sosyal ortam incelenerek, farklı eğitim sistemlerinin bu mektepler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. İkinci bölümde bu yapıların mimari özellikleri araştırılmış, çeşitli örnekler üzerinde planlama, yerleşme ve konstrüksiyon özellikleri incelenmiştir. Mimarinin oluşmasına etki eden faktörler araştırılmıştır. Üçüncü bölümde planimetrik tipoloji çalışması yapılarak sonuçlar grafik açıklamalarla belirtilmiştir. Sonuç bölümünde günümüzde fonksiyonunu yitirmiş bu yapılar için kullanım önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, primary schools, which were the first step of the Ottoman Era Educational institutions and which we encounter today as structures that have lost their function, were investigated. In the introduction, the importance, purpose and scope of the subject are explained. In the first chapter, the historical development of primary schools is examined. The educational principles in the Ottoman period and the social environment that affected the schools were examined, and the effects of different education systems on these schools were investigated. Factors affecting the formation of architecture were investigated. In the third chapter, a planimetric typology study was made and the results were indicated with graphic explanations. In the conclusion part, usage suggestions have been developed for these structures that have lost their function today.