Yoğunlaştırılmış kemik iliği, mikro-parçalanmış yağ dokusu ve trombositten zengin plazmanın fleksör tendon yapışıklıklarının önlenmesindeki etkilerinin morfolojik, histolojik ve biyomekanik olarak karşılaştırılması
Morphological, histopathological and biomechanical comparison of bone marrow aspirate concentrate, micro-fragmented adipose tissue and platelet-rich plasma in the prevention of tendon adhesion
  1. Tez No: 679112
  2. Yazar: BAŞAK DAĞHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Fleksör tendon yaralanmaları sonrası en büyük problem tendon yapışıklıkları olmaktadır. Bu çalışmada farklı kaynaklardan elde edilen kök hücre ve trombositten zengin plazmadaki faktörlerin tendon yapışıklığı üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Kırk adet 3,5-4,5 kg ağırlığındaki beyaz Yeni Zelanda cinsi tavşan, her grupta on adet olacak şekilde dört gruba ayrıldı. Hayvanların her iki arka ayaklarındaki ikinci ve dördüncü parmaklarına ait FDP tendonuna tam kat kesi yapıldı. Modifiye Kessler ve epitendinöz dikişler ile onarım uygulandı. Onarım yapılan tendonlardan Grup 1 kontrol grubu olarak ayrıldı. İkinci gruptaki tendonlara trombositten zengin plazma (PRP), üçüncü gruba yoğunlaştırılmış kemik iliği (BMAC), dördüncü grupta yer alanlara ise mikro-parçalanmış yağ dokusu (MFAT) enjeksiyonu yapıldı. Üçüncü ve sekizinci haftalarda gruplara ait morfolojik, histopatolojik incelemeler ile eklem hareket açıklığı ölçümü ve biyomekanik kuvvet ölçümleri değerlendirildi. Bulgular: Üçüncü haftada adezyon kalınlığı ve adezyon boyu kemik iliği konsantratı uygulanan grupta en yüksek olarak bulundu. Kemik iliği konsantrasyonu uygulanan grup için Tang skoru ve inflamasyon skoru üçüncü haftada en yüksek, sekizinci haftada ise en düşük olarak saptandı. Eklem hareket açıklığı ölçümüne ait en yüksek değerlerler üçüncü haftada PRP uygulanan grupta izlenirken sekizinci haftada BMAC uygulanan grupta izlendi. BMAC ve MFAT grupları arasında morfolojik, histolojik ve biyomekanik testlere ait değerler karşılaştırıldığında anlamlı farklılık izlenmedi. Biyomekanik kuvvet parametrelerinde üçüncü ve sekizinci haftalarda gruplar arasında fark saptanmadı. Sonuç: Primer fleksör tendon onarımlarında yoğunlaştırılmış kemik iliği uygulamasının onarım sonrası temel sorunlardan biri olan yapışıklığı azaltmada etkili olabileceği gösterilmiştir. Mikro-parçalanmış yağ doku ve trombositten zengin plazma uygulamasının tendon yapışıklarını azaltmada etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Backround: The most common complication after flexor tendon repair is peritendinous adhesion. In this study, we compared the effects of bone marrow aspirate consantrate (BMAC), micro-fragmented adipose tissue (MFAT) and platelet-rich plasma (PRP) on adhesion formation following tendon repair. Methods: Fourty New Zealand White rabbits weighing between 3,5-4,5 kg were used. All animals were divided into 4 groups, containing 10 animals in each group. Flexor digitorum profundus (FDP) tendons of the second and fourth fingers on both hind paws were transected at flexor zone 2. Transected tendon was repaired by using Modified Kessler core suture and running epitendinous suture. Every group was randomized to receive bone marrow aspirate consantrate, micro-fragmented adipose tissue, platelet riched plasma and isotonic solution as control. Specimens were harvested for three and eight weeks for analysis. At the end of the harvesting process, gross morphology, histopathological assessment, range of motion (ROM) analysis and biomechanical testing have been evaluated. Results: Adhesion thickness and adhesion length were highest in BMAC group at the third week. Tang Score and inflammation score were highest in BMAC group at the third week. However Tang Score and inflammation score was lowest in BMAC group at the eight week. ROM was better in PRP as compared with the other groups at third week. ROM was found higher in BMAC group at eight week. There were no differences between groups BMAC and MFAT with regarding to adhesion thickness, length, Tang and inflammation score. Biomechanical parameters (max load, stiffness, stress) were higher in BMAC and MFAT groups at eight weeks in, but no significant difference have been observed as compared with the control group. Conclusion: Cell therapy with bone marrow aspirate concentrate following primary flexor tendon repair can improve adhesion formation, and by doing that preserve range of motion by affecting biomechanical properties in late stages of tendon healing.