Hastane hasta odası katlarının sağlık yapıları standartları kapsamında mekân analizi: Malatya örneği
Space analysis of hospital patient room floors within the scope of health building standards: The case of Malatya
  1. Tez No: 679235
  2. Yazar: HALİL YASİN DİLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNÇ ASLAN TÜLÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Yüzyıllar boyunca süregelen sağlıklı olma çabası günümüzün de en temel ihtiyacıdır. Sağlık yapılarındaki hızlı artışın en önemli nedeni de bu ihtiyaçlara karşılık verebilmektir. Sağlık yapılarının hızla gelişen teknolojiye, toplumsal değişimlere entegre olması ve gelecek odaklı tasarlanabilmesi için belirli standartlara uygun üretilmesi gerekmektedir. Malatya ilinde bulunan hastane yapılarının mevcut durumlarının incelenmesi ve değerlendirilmesi için Türkiye Sağlık Yapıları Asgari Tasarım Standartları ve FGI Guidelines For Design and Construction of Hospital kaynakları referans alınarak bir çalışma yapılmıştır. Gerekli literatür taraması ve sağlık yapıları standartları araştırması sonucunda elde edilen veriler ile Malatya ilinde bulunan Gözde Akademi, Divan Hastanesi, Park Hospital ve Müjde Hastanesi üzerinde araştırma yapılması planlanmıştır. Hasta odası katları ile sınırlandırılan araştırmada, katlarda bulunan birimler listelenmiş, standartlar toplanmış ve hasta odası katlarının planları, ölçüleri ve fotoğrafları hastanelere gidilerek yapılan alan çalışmasında temin edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda hasta odası katlarındaki mekânlar ayrılmış, standartlar kapsamında değerlendirilmiştir. Yapılan araştırmada başta Malatya ili olmak üzere ülkemizin diğer şehirlerinde mevcut veya yapılması planlanan sağlık yapılarının, hasta odası katlarında bulunan mekânların gelecek odaklı ve ihtiyaçlara tam anlamıyla karşılık verebilmesi için tasarımcılara kaynak olabilecek sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human's effort to be healthy for centuries is the most basic need today as well. The most important reason for the rapid increase in healthcare structures is to respond to these needs. For healthcare structures to be integrated with rapidly developing technology, social changes, and to be designed in a future-oriented manner, they must be created per certain standards. To review and assess the current conditions of hospital buildings in Malatya province, a study was administered by taking the Turkish Healthcare Buildings Minimum Design Standards and FGI Guidelines for Design and Construction of Hospital as a reference. The study is planned to be conveyed on Gözde Academy, Divan Hospital, Park Hospital and Müjde Hospital in Malatya along with the data acquired as a result of the essential literature review and health building standards research. In the study, confined to the floors of the patient rooms, the units on the floors were listed, the standards were collected, and the plans, measurements and photographs of the patient room floors were provided in the field study by visiting the hospitals. In line with the data gathered, the spaces on the patient room floors were separated and assessed within the scope of the standards. Results of the study can be a beneficial source for designers for the places on the floors of the patient rooms, existing or planned to be built in other cities of our country, especially in the province of Malatya, to be future-oriented and fully respond to the needs.