Türkiye'de güncel politik pazarlama ve seçmen davranışını etkileyen faktörler: 2019 İstanbul Yerel Seçimleri analizi
Current political marketing in Turkey and factors affecting voter behavior: An analysis of the 2019 Istanbul Local Elections
  1. Tez No: 679285
  2. Yazar: ELİF KİLİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN TOPTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Pazarlama yalnızca üretilen mal veya hizmetlerin değil, aynı zamanda fikirlerin de insanlar tarafından benimsenmesini sağlama çabası iken politika, devlet ve toplumu yönetme çabasıdır. Amaçları iktidara gelebilmek olan siyasal partilerin, fikirlerini pazarlama sürecine ise politik pazarlama adı verilmektedir. Çok partili hayata geçiş ile birlikte siyasal partiler arasında yaşanan rekabet ortamı, rekabet üstünlüğü sağlayabilmeleri için, siyasi parti ve siyasetçilerin de pazarlama faaliyetlerini kullanma ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Politik pazarlama faaliyetlerinin etkin kullanımının anlaşılması ve seçmen davranışına etki eden faktörlerin saptanması, siyasal parti ve adayların, seçmenlerin düşüncelerini şekillendirip oy verme davranışlarını kendi lehine çevirmek için yaptıkları çalışmalar açısından kritik öneme sahiptir. Bu kapsamda yapılmış olan araştırmada, Türkiye'de seçmen davranışlarını etkileyen, sosyo-psikolojik, sosyo-kültürel ve rasyonel faktörler ile birlikte partilerin uygulamış oldukları politik pazarlama faaliyetleri incelenerek, 2019 İstanbul yerel seçimlerinde, seçmen davranışını etkileyen faktörler ve partileri başarıya ulaştıran politik pazarlama faaliyetleri saptanmaya çalışılmıştır. Böylelikle, siyasi parti lideri veya adaylarına seçimi kazanabilmeleri için oldukça önemli bilgiler sunulmaktadır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi tercih edilerek 203 katılımcıya çevrimiçi anket ile ulaşılmış ve elde edilen sonuçlar“IBM SPSS 20”programı ile analiz edilmiştir. Öncelikle basit tanımlayıcı istatistikler yapılarak, Ki-Kare Bağımsızlık Testi, Bağımsız Gruplar T Testi ve Korelasyon analizi yapılmıştır. 2019 İstanbul yerel seçimlerine yönelik elde edilen bulgulara bakıldığında, ilk defa oy kullanan ve 23 Haziran 2019 İstanbul yerel seçimlerinde oy verme tercihinde değişiklik yaşayan seçmenlerin etkili olduğu görülmektedir. Bu kapsamda 23 Haziran 2019 İstanbul yerel seçimlerinde oy tercihinde değişiklik yaşayan seçmenlerin profili çıkarıldığında, ağırlıkla 18-29 yaş aralığında, özel sektör çalışanı, 21 yıl ve üzeri süredir İstanbul'da ikamet eden, lisans mezunu, orta gelire sahip, aday odaklı ve bir siyasi partiye sempati duymayan seçmenlerden oluştuğu görülmektedir. Bu seçmenlerin oy tercihinde değişiklik yaşama nedenlerinin ise ailelerinin görüşlerinin etkisini yitirmesi, 31 Martta oy verdikleri aday ve partisinin gelişen olaylar karşısında seçim öncesi duruşlarını değiştirmesi ve toplum içerisinde hemfikir olmadığı kesimlerin düşüncelerine değer vermemesi ve mevcut yönetimin değişmesini istemeleridir. Araştırmanın gelecek araştırmalara katkılarına bakıldığında ise, yapılmış olan araştırmaların genel olarak partilerin uygulamış oldukları politik pazarlama faaliyetlerinden biri üzerine yoğunlaştığı ve diğer değişkenleri ele almadığı görülmektedir, ancak yapılmış olan araştırma bu faaliyetlerin tamamını ele alarak bulguları değerlendirmektedir. Bu nedenle de gelecek araştırmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
While marketing is the effort to ensure that not only the goods or services produced, but also the ideas are adopted by the people, politics is the effort to manage the state and society. The process of marketing the ideas of political parties whose aim is to come to power is called political marketing. With the transition to multi-party life, the competitive environment in democratic countries has revaeled the need for political parties and politicians to use marketing methods in order to gain o competive advantage. Understanding the effective use of political marketing methods and determining the factors affecting voter behavior are critical for the work of political parties as well as candidates to shape the thoughts of the voters and turn their voting behavior in their favor. In this study, it was aimed to determine the factors affecting the voter behavior and the political marketing activities that made the parties successful in the 2019 Istanbul local elections. In this context, the socio-psychological, socio-cultural and rational factors that may affect the voter behavior in Turkey, as well as the political marketing activities implemented by the parties were studied. In the research, a convenience sampling method was preferred and 203 participants were reached with an online questionnaire. Data were analyzed with the IBM SPSS 20. Descriptive statistics, Chi-Square Test of Independence, Independent Groups T-Test and Correlation analysis were performed. According to the findings on 2019 local selections in Istanbul, first time voters and voters who changed their vote preferences seem to effected the 23 July 2019 election. In the scope of things when evaluated the voters who changed their preferences are profiled as, mostly between the ages of 18-29, working in a private sector, living in Istanbul over 20 years, university educated, middle class earning and not sympathizing with any political party. The reason these voters had a change in their preference is because power of their families views affecting theirs has diminished overtime, the political candidate and the partythey voted prior in 31 March changing their stance on unfolding events prior to the local election, not being held equal by others who they have inflicting views and wanting the current goverment to change. Looking at the contributions of the research to future research, it is seen that the researches generally focus on one of the political marketing activities of the parties and do not address other variables, but the research that has been done evaluates the findings by considering all of these activities. For this reason, it is thought that it will contribute to future research.