PIC mikrodenetleyici ile çalışan otomatik bahçe sulama sistemi
Automatic garden irrigation system working with PIC microcontroller
- Tez No: 679448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte modern tarım ve günlük hayattaki etkileri de azımsanamayacak ölçüde artmıştır. Otomasyon ile kullanılan sistemler gün geçtikçe artmakla birlikte, kullanıcılar açısından zaman, maliyet ve rahatlık konularında pozitif etki ederek vazgeçilmez duruma gelmiştir. Sadece belirli bir amaca yönelik oluşturulmuş sabit sistemler, kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda değişim gösteremediklerinden; hem kullanıcı bakımından zamanla işlevsiz duruma gelmekte, hem de maddi bakımdan bir yük durumuna düşmektedirler. Bu tez çalışmasında, bir mikrodenetleyici türü olan PIC ile tasarlanan ve kullanıcı isteklerine göre çalışma şekli değişebilen otomatik bahçe sulama sistemi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Buna istinaden, düşük güç tüketimine sahip, sisteme entegre edilecek motorun çalışma sistemi ile uyumlu olan ve tüm ek bileşenleri barındıran bir mikrodenetleyici üzerinde araştırma yapılmıştır. Yüksek performans elde etme amacıyla uygun derleyici ve programlayıcı seçimleri üzerine odaklanılmıştır. İstenen amaca yönelik bir sistem tasarımının gerçekleştirilmesi için algoritmalar geliştirilmiştir. Hatasız çalışan bir sistem elde edilmesi amacıyla, derleyiciden elde edilen çıktı, simülasyon ortamında entegrasyon testlerine konulmuştur. Bu kapsamda, çalışmanın ikinci bölümünde; mikrodenetleyici yapısı ve kullanım nedenleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde; sistem tasarlanırken kullanılmış olan geliştirme araçlarının özellikleri ve kullanım şekillerinden bahsedilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde; sistemin araştırma konuları ve geliştirme yöntemi hakkında detaylı bilgi verilerek PICOBS (PIC Otomatik Bahçe Sulama Sistemi) özellikleri açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümü olan beşinci bölümde ise, çalışmanın sonuçlarından ve üzerine geliştirme yapılabilecek özelliklerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, its effects on modern agriculture and daily life have increased considerably. Although the systems used with automation are increasing day by day, they have become indispensable by having a positive effect on time, cost and comfort for users. Since fixed systems created only for a specific purpose cannot change in line with user needs; they both become dysfunctional for the user over time and also become a financial burden. In this thesis, it is aimed to develop an automatic garden irrigation system, which is designed with PIC, a type of microcontroller, and can be changed according to user requests. Based on this, research has been carried out on a microcontroller with low power consumption, compatible with the operating system of the motor to be integrated into the system and including all additional components. The focus is on choosing the appropriate compiler and programmer to achieve high performance. Algorithms have been developed to realize a system design for the desired purpose. In order to obtain an error-free system, the output obtained from the compiler was put into integration tests in the simulation environment. In this context, in the second part of the study; information about microcontroller structure and usage reasons are given. In the third part of the study; the features and usage patterns of the development tools used while designing the system are mentioned. In the fourth part of the study; PICOBS (PIC Automatic Garden Irrigation System) features are explained by giving detailed information about the research subjects and development method of the system. In the fifth chapter, which is the last part of the study, the results of the study and the features that can be improved upon are mentioned.