Remote control of LCD panel
Lcd panelin uzaktan kontrolü
  1. Tez No: 777120
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELEONORA GUSEİNOVİENE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Klaipeda University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, reklam metnini LCD (Liquid Crystal Display) ekranında temsil eden, gelen SMS (Kısa Mesaj Servisi) metin mesajı ile kontrol edilen bir reklam paneli yapmaktı. Ayrıca sistem, LCD ekranın arka plan aydınlatmasını“Işık=AÇIK”SMS metin mesajıyla kontrol eder. Sony Ericsson T68i cep telefonuna gelen mesajı kullanarak PIC16F84A ve PIC12F629 mikro denetleyicisi tarafından kontrol edilen reklam paneli kullanılmıştır. Bunu işlemi yapabilmek için iki PIC mikrodenetleyici kullanmaya karar verilmiştir. PIC16F84A, Veri Alma Birimini kontrol eder ve PIC12F629, Veri İletim Birimi'ni kontrol eder. Her iki mikrodenetleyiciyi de derlemek için Assembler dilini kullanılmıştır. Reklam metni gösterimi için Samsung KS0066U sürücü çipini kullanan LCD ekranı seçilmiştir. Son olarak çalışan reklam paneli yapılmış, sonuç tamamen verilen görevi karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
Task of this work was to make an advertisement panel, controlled by incoming SMS (Short Message Service) text message, which represents advertisement text on LCD (Liquid Crystal Display) screen. In addition, the system controls LCD screen's background lighting via SMS text message“Light=ON”. The advertisement panel, which controlled by PIC16F84A and PIC12F629 microcontroller using incoming message to mobile phone Sony Ericsson T68i. To make it, I decided to use two PIC microcontrollers. The PIC16F84A controls the Data Receive Unit and the PIC12F629 controls the Data Transmit Unit. I used Assembler language to assembly both microcontrollers. For advertisement text representation, I have chosen LCD screen, which uses Samsung KS0066U driver chip. Finally, I made a working advertisement panel, result totally corresponds to the given task.