Menopausal hormones distrurbance in young and elder breast cancer patients in Iraq
Irak'ta genç ve yaşlı meme kanseri hastalarında menopoz hormonları rahatsızlığı
- Tez No: 679503
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ŞAHİN YAĞLIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHA ELTTAYEF JASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Meme kanseri (BC), meme hücrelerinden bazılarının kontrolsüz olarak çoğalması nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu nedenle, bu çalıĢma da meme kanserinin erken teĢhisi amaçlanmıĢtır. Bu amaca yönelik bazı kimyasal testler yapılmıĢtır. AraĢtırmaya 26-66 yaĢ aralığındaki 130 kadın dahil edilmiĢtir. Bu kadınlar hasta grubu ve kontrol grubu olarak bilinen iki gruba ayrıldı. Grup A, kontrol grubu 65 sağlıklı kadın, grup B ise 65 meme kanserine yakalanmıĢ kadını temsil etmektedir. Antropometrik testler yaĢ, BMI ve ağırlık gibi bazı parametrelerin bir fonksiyonu olarak yapılmıĢtır. Buna ek olarak, FSH, E2, Testosteron, Progesteron, Kan Üre ve S. Kreatinin gibi diğer bazı önemli kimyasal testler de gerçekleĢtirilmiĢtir; Sonuçlar incelendiğide, FSH, Testosteron, Progesteron, ALP, Hb testleri için istatistiksel Ġstatistiksel analizin sonuçlarında gözlenen önemli farklılıklar, meme kanserinin erken teĢhisinde, bu testlerin kimyasal belirteçler olarak kullanılabileceğini desteklemektedir. Bununla birlikte, Got, Gpt, Kan üre ve kreatinin gibi diğer bazı testler için önemli bir istatistiksel farklılık tespit edilememiĢtir. ANAHTAR KELİMELER: Meme Kanseri, Kadın, Antropometrik
Özet (Çeviri)
Breast cancer (BC) is a disease that breast cells grow out of control. Therefor, the early detection of breast cancer disease was the main aim of this study. In this study, several significant chemical tests have been done according to the aim of study. The study included 130 woman at the age range between 26 - 66 years old. These women were divided in two groups known as patient group and control group. The control group included 65 healthy woman (group A), while group B included 65 patient suffered from breast cancer disease. Anthropometric tests were performed as a function of some parameters such as; age, BMI, and weight. In addition preformed some other significant chemical tests were also performed such as; FSH, E2, Testosterone, Progesterone, Blood Urea, and S. Creatinine. In our results, there was a statistical significance for the FSH, Testosterone, Progesterone, ALP, Hb tests. The results of statistical analysis refer to significant differences and can be used as chemical markers to early diagnoses for women that suffering from the breast cancer disease. While there were no significant differences for some other tests such as; Got, Gpt, Blood urea, and creatinine. KEY WORDS: Breast cancer, Women, Anthropometric