Oral kanser hücre soyunda 5- fluorourasil ve sisplatin kemoterapötik ajanlarının doksisiklin antibiyotiği ile etkileşiminin araştırılması
Investigation of the interaction of 5- fluoruracil and cisplatin chemotherapeutic agents with doxycycline antibiotic in oral cancer cell line
  1. Tez No: 679504
  2. Yazar: UMUTCAN DEMİRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ BEKTAŞ KAYHAN, DOÇ. DR. ELİF SİNEM İPLİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Onkoloji, Dentistry, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Oral kanserler, oral kavite ve dudakları kapsayan anatomik alanda görülen lokal destrüksiyon ve metastaz yapma kapasitesinde olan malign neoplazmlardır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre oral kanser insidansı 4/100.000 olarak tahmin edilmektedir. Hastaların yaşam kalitesi üzerindeki etkileri, tedavi başarı oranlarının düşüklüğü ve tedavilerin ciddi yan etkilere sahip olması, oral kanserlerin her zaman önemli bir araştırma konusu olmasına neden olmuştur. Geleneksel tedavilerin meydana getirdiği yan etkileri azaltmak için son yıllarda birçok farklı tedavi denenmeye başlanmış, özellikle son yıllarda bitkisel kaynaklı preperatların yanı sıra antibiyotiklerin de antineoplastik özellikleri daha çok araştırılmaya başlanmıştır. Doksisiklin genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları, pnömoni, bronşit, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, gastrointestinal hastalıklar, periodontal hastalıklar ve stafilokok enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. Bu çalışmada doksisiklin, olası antineoplastik özelliğinin araştırılması amacıyla 5- Fluorurasil (5-FU) ve sisplatin kemoterapötik ajanları ile birlikte skuamöz hücreli oral kanser hattına (OSC-19) farklı doz ve farklı zamanlarda bireysel ve kombine olarak ayrı ayrı uygulanmıştır. Kontrol grubu olarak sağlıklı akciğer fibroblast hücre hattı (MRC5) kullanılmıştır. Çalışmada sitotoksisite testi için WST-1, apoptoz/nekroz tayini için Annexin V yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Oral cancers are malignant neoplasms with local destruction and metastasis capacity seen in the anatomical area including the oral cavity and lips. According to the World Health Organization (WHO) data, the incidence of oral cancer is estimated to be 4 cases per 100,000 people. Oral cancers have always been an important research topic due to their effects on the quality of life of patients, low treatment success rates and serious side effects of treatments. In order to reduce the side effects of traditional treatments, many different methodologies have been tried in recent years, and especially in recent years, the anticancer properties of antibiotics as well as herbal and animal-derived preparations have been started to be investigated. Doxycycline is an antibiotic generally used in the treatment of upper respiratory tract infections, pneumonia, bronchitis, sexually transmitted diseases, gastrointestinal diseases, periodontal diseases and staphylococcal infections. In this study, in order to investigate its possible anticancer properties, doxycycline, together with 5- Fluoruracil (5-FU) and cisplatin chemotherapeutic agents, was applied to the squamous tongue cancer cell line (OSC-19) individually and in combination at different doses and at different times. A healthy lung fibroblast cell line (MRC5) was used as a control group. WST-1 method was used for cytotoxicity test and Annexin V method was used for apoptosis/necrosis determination in the study.