Toplu taşımada otobüs hatlarının kalite ölçütlerine göre incelenmesi
Examination of bus lines in public transport according to quality criteria
- Tez No: 679529
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ulaşım planlaması içerisinde büyük bir pay sahibi olan karayolu ulaştırması, gelişen ve artan nüfus ile birlikte önemi giderek artmaktadır. Özellikle büyükşehirlerde meydana gelen bölgeler arası otobüs taşımacılığı dikkate alındığında ev-iş, iş-ev bölgeler arası geçişlerde trafik yoğunluğunun kaçınılmaz derece zorlandığını, bununla birlikte hem toplu taşıma kullanan yayaların hem de otobüs sürücülerinin şikâyetlerinde önemli rol oynamaktadır. Bu sebeple mevcut karayolu taşımacılığı değerlendirmesinde örnek aldığımız, İstanbul Avcılar ilçesi Tahtakale mahallesi sakinlerinden, mevcut mahalle muhtarı ve ilçe belediyesine gelen istek ve şikâyetler sebebi ile durumu analiz etmek adına, farklı yöntemler bir araya getirilerek incelenmiştir. Bu çalışmada İstanbul Avcılar ilçesi Tahtakale mahallesinde bulunan Tahtakale durağından geçen İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) bünyesinde çalışan on üç adet toplu taşıma otobüsünün güzergâh ve durak konumları, yolu temsil eden orta eksen çizimleri Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) programı kullanılarak coğrafi veri tabanında konumsal ve sözel olarak bir araya getirilerek Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ,Transit Cooperative Research Programı (TCRP) içerisinde TCRP100-TCRP165 ve Rasyonellik Analizleri ile karşılaştırılarak, bu üç ulaşım planlanması kriterleri birbirleri ile kıyaslanarak yorumlanmıştır. Durakların hizmet alanları ve toplu taşıma hizmet düzeyinin belirlenmesine yönelik yapılan konumsal analizler, literatürde sıklıkla karşılaşılan, kuşbakışı ve dairesel hizmet alanı hesaplaması ile beraber CBS'nin sağlamış olduğu ağ analizinden de faydalanılmış, duraklar arası mesafeler, otobüs seyir hızları, günlük sefer sayıları ve günlük çalışma süreleri incelenerek daha konforlu ve erişilebilirlik düzeyi yüksek bir toplu taşıma hizmeti hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Highway transportation,which has a large share in transportation planning,is increasing in importance with the developing and increasing population.Considering the inter-regional bus transportation,which takes place especially in metropolitan cities,the traffic density in home-work,work-home interregional transitions is inevitably difficult,however,it plays an important role in the complaints of both pedestrians using public transport and bus drivers. using puplic transportation.For this reason, different methods have been brought together and examined in order to analyze the situation due to the requests and complaints from residents of the Tahtakale neighborhood of the Avcılar district of Istanbul, which we took as an example in the current road transport evaluation, to the current neighborhood headman and the district municipality. In this study, the route and stop locations of thirteen public transport buses operating under The Istanbul Electric Tramway and Tunnel Enterprises (IETT) and passing through The Tahtakale stop in The Tahtakale district of Istanbul Avcılar district, were used in the Gographical Information Systems (GIS) program.These three transportation planning criteria were compared with each other, broght together spatially and verbally,and interpered by comparing them with The Turkish Standards Institute (TSI), Transit Cooperative Research Program (TCRP) interpreted by comparing with TCRP100-TCRP165 and Rationality Analysis.Spatial analyzes for the determination of the service areas and public transport service level of the stops, bird's eye view and circular service area calculation, as well as the network analysis provided by GIS, were also used.By examining the durations, a more comfortable and accessible public transportation service was aimed.