Baltalık işletmesinde traşlama kesiminin üst toprağın bazı hidro-fiziksel özellikleri ve otsu vejetasyon üzerindeki etkisi
Effect of coppice forest clearance on some hydro-physical soil properties and herbaceous vegetation on topsoil
- Tez No: 679528
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT GÖKBULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, tıraşlama kesiminin toprağın bazı önemli hidro-fiziksel özellikleri ve otsu vejetasyon üzerindeki etkisini belirlemektedir. Baltalık ormanı ve baltalık tıraşlama alanı olmak üzere iki farklı arazi kullanımından üç farklı örnekleme zamanında (Ekim 2019, Mayıs 2020 ve Ekim 2020) toprak örnekleri alınmıştır. Toprak örneklerinde toprak tekstürü, dispersiyon oranı, permeabilite, maksimum su tutma kapasitesi, hacim ağırlığı, toprak iskelet içeriği, tane yoğunluğu, boşluk hacmi, tarla kapasitesi, solma noktası, faydalanılabilir su kapasitesi, organik madde, ateşte kayıp, toprak reaksiyonu, elektriksel iletkenlik analizleri yapılmıştır. Vejetasyon analizi için bitki sıklığı, tekerrür, bitki örtüsü, vejetasyon çeşitliliği ve topraküstü biomas miktarı gibi bitki parametreleri 8 ay boyunca gözlem ve ölçüm yapılarak belirlenmiştir. Toprak sıcaklığı, 10 cm toprak derinliğinde yaklaşık 1 yıl 2 ay, toprak nemi ise 50 cm toprak derinliğinde yaklaşık 1 yıl boyunca arazide yapılan ölçümlerle belirlenmiştir. Yine anlık, maksimum ve minimum hava sıcaklıkları da arazide yaklaşık 1 yıl boyunca ölçülmüştür. Araştırma, iki faktörlü (arazi kullanımı, örnekleme zamanı) tamamen tesadüfi blok deneme deseninde 3 tekrarlı örnekleme deseni şeklinde olup, elde edilen veriler çoklu varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Ortalamalar Tukey testi ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre bazı toprak özelliklerinin (toprak tekstürü, erodibilite, permeabilite, maksimum su tutma kapasitesi, hacim ağırlığı, tane yoğunluğu, boşluk hacmi, tarla kapasitesi, solma noktası, faydalanılabilir su kapasitesi, organik madde, ateşte kayıp, toprak reaksiyonu (pH) ve elektriksel iletkenlik (EC)) arazi kullanımlarına göre farklılık gösterdiği (P0,05).
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate effect of coppice forest clearance on some hydro-physical soil properties and herbaceous vegetation on the topsoil. Soil samples were collected in three different periods (October 2019, May 2020 and October 2020) from two different land uses including the clearcut area and the undisturbed coppice forest area. Soil samples were analyzed for texture, dispersion ratio, permeability, saturation capacity, bulk density, soil particles, particle density, total porosity, field capacity, permenant wilting point, available water capacity, organic matter, loss on ignition, pH and electrical conductivity. Also growth performance of herbaceous vegetation was compared between the clearcut area and the undisturbed coppice forest area by measuring richness of plant species, their density and frequency, plant cover amount of above-ground biomass and species diversity. Vegetation sampling was done by using quadrate method in both clearcut and the undisturbed coppice forest areas for 8 months. Soil temperature and moisture have been recorded at 10 cm and 50 cm soil depths in both clearcut and the undisturbed coppice forest areas for about 12 months. Instant, maximum and minimum air temperatures were recorded in both clearcut and the undisturbed coppice forest areas for about 12 months. Experiment was a complete randomized block design with three replications and repeated measures. Data were analyzed by using ANOVA, and means were compared with Tukey test (P0,05).