Okul öncesi eğitim kurumlarında dış mekân tasarım değerlendirmesi: Hatay İli İskenderun ilçesi örneği
Evaluation of outdoor design in pre-school educational institutions: Sample of İskenderun district of Hatay province
- Tez No: 679539
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Eğitim ile ilgili dünya çapında gerçekleşen gelişmelere bağlı olarak, okul öncesi eğitimi, çocukların gelişim özellikleri ve farklılıkları ile yeteneklerinin keşfedileceği kritik bir dönem olarak günümüzde önem kazanmaya başlamıştır. Okul öncesi eğitimin ayrılmaz parçalarından biri olan oyun ve buna bağlı olarak çocuk oyun alanları da bu değişimden etkilenmiştir. Okul öncesi eğitim ekolleri tarafından takip edilen yeni eğitim akımlarına kucak açan bu değişim ile oyun alanlarının da eğitimin yeni standartlarına göre şekillenmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Ülkemizde de son dönemlerde özellikle okul öncesinde okullaşma oranı yükselirken, okul öncesi kurumlarda yer alan çocuk oyun alanlarının; yeterlilik, tasarım ve donanım ilkeleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Hatay İli İskenderun ilçesinde bulunan 7 pilot okul öncesi eğitim kurumunun çocuk oyun alanları, donatı, yapı, mevzuat ve yeterlilik açısından incelenerek, çocuk oyun alanı tasarım ilkeleri hakkında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Depending on the developments in education around the world, preschool education has started to gain importance today as a critical period in which children's developmental characteristics and differences and abilities will be discovered. Play, which is an integral part of pre-school education and therefore children's playgrounds have also been affected by this change. With this change, which embraced the new educational trends followed by pre-school education schools, shaping the playgrounds according to the new standards of education has emerged. The aim of this study is to examine the children's play areas in preschool institutions in terms of competence, design and hardware principles, while the rate of pre-school schooling has been increasing in our country. In the study, children's playgrounds of 7 pilot preschool education institutions in Iskenderun district of Hatay province were examined in terms of equipment, structure, legislation and competence, and suggestions were made about children's playground design principles.