Design of a fiber to the home FTTH access network in Somalia using GPON technology
GPON teknolojisi kullanılarak Somalya'da ev FTTH erişim ağına bir fiber tasarımı
- Tez No: 679551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM GULCE ÇOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu proje Afgoye, Somalide bölgesindeki yeni yapılan konutların Gigabit Passive Optical Network (GPON) altyapı tasarımı hakkındadır. Bu GPON projesinde Fiber to the Home (FTTH) sistem seçilmiĢtir. Bu projenin amacı, fiberoptik sistem kullanılarak daha hızlı ve daha güvenilir veri iletimi sağlamaktır. FTTH projesinde, fiberoptik sistem Telekom santralinden baslayıp konutların içinde sonlanmaktadır. FTTH tek bir fiber optik ağı üzerinden çoklu uygulama ve servis hizmetlerini sağlayan iletisim teknolojisidir. Bu servis hizmetleri telefon, internet ve televizyon gibi temel hizmetlerin yanı sıra daha gelismis , evdeki cihazların uzaktan kontrolü gibi uygulamaları içerir. Bu projede tek modlu fiber kullanılacaktır. Alıcı/verici, bölücüler ve diğer bağlantı cihazları uygun sekilde seçilmis ve bütün hesaplamalar, haritalar, çizimler ve cihaz katalogları projeye eklenmistir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about a step-by-step design of a secure GPON Fiber optic to the home FTTH access networks, serving 837 users in Afgoye city in Somalia. The fundamental list component of the project is explained well and the involvement of every element of the FTTH is addressed, in this project FTTH fiber system starts from telecom main hub and ended inside the apartments. Fiber -to -the home (FTT-H) is communication technology which delivers a communication signals from the telecom main hub all the way to the apartments or commercial places, thus taking over existing copper wires structure for instance telephone wires and coaxial cable. Fiber to the home is a fast -developing system that supplies fast internet to the customers and businesses. In this project single mode fibers have been used, connection devices have been selected properly and all datasheets, calculations, maps are attached to the project.