Design of hetero-core fiber optic sensors for home security applications
Ev güvenlik uygulamaları için hetero-özlü fiber optik sensörlerin tasarlanması
- Tez No: 382717
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL FİDANBOYLU, PROF. DR. ONUR TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Fiber optik sensörleri ev güvenliği sistemleri uygulamaları için iyi bir adaydırlar. Küçük boyutları, ağırlığı, elektromanyetik alana karşı duyarsız olmaları gibi kullanışlı özellikleri onları görüntüleme uygulamaları için iyi adaylar yaparlar. Hetero-özlü optik sensörler, iki aynı özellikteki büyük öz çapına sahip fiberin arasına ufak bir parça küçük öz çapına sahip fiberin konması ile oluşan yeni yapıda fiberlerdir. Hetero-özlü fiber optik sensörler, en yüksek ve ışıma modları arasındaki mod birleşiminden dolayı diğer sensörlere göre daha hassastırlar. Bu tezde, mikro bükülme sensör için yeni bir tasarım önerdik, optimum sensör kombinasyonunu bulduktan sonra bir paspas sensör tasarladık.
Özet (Çeviri)
Fiber optic sensors are very good alternatives for home security systems. Their useful properties such as small size, light weight, immunity to electromagnetic interference make them good candidates for monitoring. The hetero-core optical fibers are novel fiber optic sensors that consist of two identical multi-mode fibers which are having larger core diameter and a short piece of multi-mode fiber which is smaller core diameter and it is inserted between the identical fibers. Hetero-core fiber optic sensors are more sensitive than other fiber optic sensors because of the mode coupling taking place between highest and radiative modes. In this thesis, we offered a novel design for microbending sensor, after finding optimum microbending sensor combination we designed a mat sensor.