Dubleks ni-p/ni-mo bn(h) kompozit kaplamalarin aşinma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the wear properties of duplex Ni-P/Ni-Mo BN(h) composite coatings
  1. Tez No: 679577
  2. Yazar: MERT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Birçok metal alaşım kaplama arasında, nikel alaşımları yüksek sertlik ve aşınma dirençlerinden dolayı hem bilimsel hem de endüstri alanında büyüyen bir çekiciliğe sahiptir. Akımlı Ni-P kaplamalar uzun kaplama banyosu ömrüne ve yüksek kaplama hızına sahiptir. Molibden alaşımları; molibdenin yüksek ergime noktası ve yüksek sıcaklıklardaki yüksek sertliğe sahip olmasından dolayı aşınma direncine ihtiyaç duyulan yüksek sıcaklık uygulamalarında geniş bir şekilde kullanılmaktadır. Akımlı kaplamalarda kaplama özelliğini etkileyen en önemli parametrelerden biri de uygulanan akım türüdür. Akımlı kaplamaların uygulanması sırasında; doğru akım, kesikli akım ve ters kesikli akım yöntemleri kullanılabilir. Kesikli ve ters kesikli kaplamalarda yüksek akım veya yüksek potansiyel kısa bir süre için uygulanabildiğinden ve hatta bu parametrelerin yönü tersine çevrilebildiğinden, bu teknikler, hibrit karakterde olabilen ve daha iyi bir özellik gösterebilen kristallerin meydana gelmesine neden olurlar. Hegzagonal BN (BN(h)) yüksek sertliği, mükemmel yağlayıcılığı, yüksek sıcaklık ve korozif ortamlarda kararlılıklarından dolayı potansiyel mühendislik uygulamalarında bir öneme sahiptir. BN'ün yüksek sıcaklılarda oksidasyon direncinden dolayı, BN nano yapraklar yüksek sıcaklıklarda kararlılığını sürdürebilen nikel matrisli kompozit kaplamalar için potansiyel bir takviye elemanıdır. Bu tez kapsamında, dubleks Ni-P/Ni-Mo-BN(h) kaplamalar doğru akım, kesikli akım ve ters kesikli akım kaplama metodları ile çelik altlıklara uygulanacaktır. BN(h) ergimiş tuz aracılığıyla metalotermik indirgeme metodu ile 2D nano yaprak şeklinde üretilecektir. Dubleks kaplamalar, münferit kaplamanın gerekli fiziksel / mekanik özellikleri sağlamadığı durumlarda, belirli uygulamalar için tek bir katmana göre avantaj sağlamaktadır. Ni-P kaplamalar çeliğe iyi yapışması nedeniyle iç katman olarak seçilmiştir. Ni-Mo-BN (h) kaplama, yüksek aşınma direnci nedeniyle dış katman olarak seçilmiştir. Ni-P ve Ni-P / Ni-Mo-BN (h) kaplamalar, çelik yüzeyi yüksek sıcaklılarda aşınmaya karşı korumak için ters kesikli akım kaplama yöntemleri ile biriktirilecektir.
Özet (Çeviri)
Among the many metal alloy coatings, nickel alloys have a growing appeal in both scientific and industrial fields due to their high hardness and wear resistance. Current Ni-P coatings have a long plating bath life and high plating speed. Molybdenum alloys; Due to molybdenum's high melting point and high hardness at high temperatures, it is widely used in high temperature applications where wear resistance is required. Molybdenum cannot be obtained from aqueous solutions in the form of flow coating, but can be deposited with iron group metals such as nickel. One of the most important parameters affecting the coating property in electrodeposition is the type of current applied. During the application of electrodeposition; direct current, pulse current and pulse reverse current methods can be used. Since high current or high potential can be applied for a short time in pulse and pulse reverse coatings, and even the direction of these parameters can be reversed, these techniques lead to the formation of crystals that can be hybrid in character and exhibit better properties.Hexagonal BN (BN(h)) has an important place in potential engineering applications due to its high hardness, excellent lubricity, programmability in high temperature and corrosive environments. Due to the oxidation resistance of BN at high temperatures, BN nano sheets are a potential reinforcing element for nickel matrix composite coatings that can continue to be applied at high temperatures. İn this thesis, duplex Ni-P / Ni-Mo-BN (h) coatings will be applied to steel supports using direct current, pulse current and pulse reverse current methods. BN(h) will be produced in the form of 2D nano sheets by metallothermic reduction method by means of molten salt. Duplex coatings provide an advantage over a single layer for certain applications where the individual coating does not provide the necessary physical / mechanical properties. Ni-P coatings are chosen as inner layers because of their good adhesion to steel. Ni-Mo-BN(h) coating was chosen as the outer layer due to its high wear resistance. Ni-P and Ni-P / Ni-Mo-BN (h) coatings will be deposited by pulse reverse methods to protect the steel surface against abrasion at high temperatures.