Fotopletismografi sinyalleri kullanılarak kalp hızı ve kan basıncı tespiti
Detection of heart rate and blood pressure using photoplethysmography signals
  1. Tez No: 679605
  2. Yazar: FATMA SEVDE KÖKLÜKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında Photoplethysmography (PPG) sinyalleri kullanılarak sistolik ve diastolik kan basınçları ile kalp atış hızı değişimlerinin tahmin edilmesi amaçlanmıştır. PPG sinyalleri ile kan basıncı ve kalp hızı bilgileri, 219 kişiye ait sinyal ve bilgileri içeren bir açık veri tabanından elde edilmiştir. PPG sinyallerine, Ayarlanabilir Q-faktör Dalgacık Dönüşümü (TQWT) ve Çift Ağaçlı Karmaşık Dalgacık Dönüşümü (DT-CWT) yöntemleri ayrı ayrı uygulanmış ve MATLAB 2019 yardımıyla her bir alt bandın katsayılarının ortalama gücü, mutlak değer ortalaması, çarpıklığı, basıklığı ve katsayıların standart sapması gibi özellikleri tespit edilmiştir. Özellikleri çıkartılan PPG sinyallerine, Weka yazılım programında Yapay Sinir Ağları (YSA), Rasgele Orman (RO) ve Destek Vektör Makinaları (DVM) algoritmaları uygulanarak regresyon analizi yapılmış ve kan basıncı seviyeleri ile kalp atış hızları tahmin edilmiştir. Regresyon analizi sonucunda korelasyon katsayısı daha yüksek ve ortalama hata payı daha düşük olan kan basıncı ve kalp atış hızı tahminleri, TQWT yöntemine RO algoritması uygulandığında elde edilmiştir. Bu nedenle TQWT yöntemine RO algoritması uygulanarak PPG sinyallerinden kan basıncı seviyeleri ile kalp atış hızları tahmini yapılmasının daha uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to predict systolic and diastolic blood pressure and heart rate changes by using Photoplethysmography (PPG) signals. PPG signals with blood pressure and heart rate information were obtained from an open database containing signals and information of 219 people. Tunable Q-factor Wavelet Transform (TQWT) and Dual-Tree Complex Wavelet Transform (DT-CWT) methods are applied separately to PPG signals and with the help of MATLAB 2019, the average power, mean absolute deviation, skewness, kurtosis and standard deviation coefficients of each subband were determined. Regression analysis was performed by applying Artificial Neural Networks (ANN), Random Forest (RF) and Support Vector Machines (SVM) algorithms to PPG signals whose characteristics were determined and blood pressure levels and heart rates were estimated. As a result of the regression analysis, blood pressure and heart rate predictions with higher correlation coefficient and lower margin of error were obtained when the RF algorithm was applied to the TQWT method. For this reason, it was found that it is more appropriate to estimate blood pressure levels and heart rate from PPG signals by applying RF algorithm to TQWT method.