Metal-metal yapıştırma bağlantılarının statik ve dinamik yükler altında davranışlarının belirlenmesi
Determination of the behavior of metal-metal adhesively bonded joints under static and dynamic loads
- Tez No: 679606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY KARAÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yapıştırma bağlantıları günümüzde birçok sektörde sıklıkla kullanılmaktadır. Bunların başlıcaları havacılık ve uzay, otomotiv, denizcilik ve inşaat sektörleridir. Gelişen malzeme teknolojisiyle birlikte farklı tip malzemelerin birleştirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Kompozit-metal, polimer-metal veya metal-metal bağlantıları için yapıştırıcılar önemli bir konuma gelmiştir. Bu gelişmeler beraberinde yapıştırıcı dayanımı hakkındaki araştırmaların önünü açmıştır. Bu çalışmada 2024-T3 alüminyum malzeme ve 3M firmasına ait DP490 yapısal epoksi yapıştırıcı kullanılarak oluşturulmuş yapıştırma bağlantıları statik ve dinamik yükler altında incelenmiştir. Statik testler düşük çekme hızlarında gerçekleştirilen çekme testlerinden oluşmaktadır. Çekme ve kesme tipi numuneler kullanılarak farklı mekanik yüzey işlemlerinin ve yapıştırıcı kalınlığının dayanıma etkisi incelenmiştir. Uygulanan yüzey işlemlerine karşılık gelen pürüzlülük değerleri ölçülmüştür. Dinamik yük durumunu incelemek içinse bir deney düzeneği tasarlanmıştır. Bu deney düzeneği temel olarak bir servo motor ile tahrik edilen slider-crank mekanizmasıdır. Mekanizmanın sabit tarafına bağlanan çekme yayları, motor hareketiyle birlikte yapıştırıcı bağlantısına değişken yük uygulamaktadır. Farklı yay katsayılarına sahip çekme yayları kullanılarak yapıştırma bağlantılarının yorulma davranışı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Adhesive joints are frequently used in many industries today. The most important of these are aerospace, automotive, marine and construction industries. With the developing material technology, the necessity of bonding different types of materials has been emerged. Adhesives were gained an important position for composite-metal, polymer-metal or metal-metal connections. These developments pave the way for research on adhesive strength. In this study, adhesively bonded joints made by using 2024-T3 aluminum material and DP490 structural epoxy adhesive from 3M company were investigated under static and dynamic loads. Static tests were consisting of tensile tests performed at low tensile speeds. The effects of different mechanical surface treatments and adhesive thickness on joint strength were investigated by using tensile and shear specimens. An experimental test setup was designed to examine the dynamic load conditions. This experimental setup is basically a slider-crank mechanism which is driven by a servo motor. Extension springs attached to the fixed side of the mechanism apply a variable load to the adhesively bonded joint with the motor action. The fatigue behavior of bonded joints was investigated by using extension springs with different spring coefficients.