Göç ve turizm ilişkisi açısından coğrafi bir değerlendirme: Alanya'da yerleşik Almanlar
A geographical evaluation in terms of the relationship between migration and tourism: Germans settled in Alanya
- Tez No: 679717
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Türkiye'de 1980'li yıllardan itibaren uluslararası turizm hareketlerinin gelişmesi amacıyla yatırımların ve teşviklerin başlaması birçok tatil beldesi gibi Alanya'nın da turizm hacmini artırmış ve önemli bir turizm kenti haline gelmesini sağlamıştır. Uluslararası turizm hareketlerinde Türkiye'de önemli bir konumda olan Alanya aynı zamanda uluslararası göç hareketlerinin de yöneldiği bir turizm kentidir. Alanya'da tatil süreçlerini geçiren yabancılar bir süre sonra yerleşerek uluslararası göç hareketlerini gerçekleştirmektedir. Turist olarak geldikleri tatil bölgesinde göçmen olarak kalan yabancılar arasında Alman göçmenler her zaman dikkati çekecek bir profil oluşturmuşlardır. Alanya'da ikamet izni alan yabancılar içinde son yıllara kadar her zaman Almanlar ilk sırada yer almıştır. Bu çalışmada, Alanya'ya yerleşen Alman göçmenlerin, demografik, sosyo-ekonomik özelliklerini ve Alanya'ya uyum sağlama süreçlerini anket metodu ile ortaya koyarak turizm faaliyetlerinin uluslararası göç hareketlerine dönüşme sürecinde emekli/yaşlı göçmenlerin konumu sorgulanmıştır. Alman göçmenlerin Alanya'yı tercih etme nedenleri ve göç etme süreçleri ile göçmenlerin Alanya'ya sosyo-ekonomik ve kültürel etkisi coğrafi bir anlayış ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the 1980s in Turkey, investments and incentives for the development of international tourism movements have increased the tourism volume of Alanya, like many holiday resorts, and made it an important tourism city. Alanya, which has an important position in Turkey in international tourism movements, is also a tourism city where international migration movements are directed. Foreigners who spend their holiday in Alanya settle down after a while and carry out international migration movements. German immigrants have always created a remarkable profile among the foreigners staying as immigrants in the holiday region where they come as tourists. Until recent years, the Germans have always been in the first place among the foreigners who obtained a residence permit in Alanya. In this study, the position of retired/elderly immigrants in the process of transforming tourism activities into international migration movements was questioned by revealing the demographic, socio-economic characteristics and adaptation processes of German immigrants who settled in Alanya with the survey method. The reasons for German immigrants to prefer Alanya and their migration processes and the socio-economic and cultural impact of immigrants on Alanya were analyzed with a geographical understanding.