Comparative study of aluminium and steel frame constructions for solar power plants
Güneş enerjisi santralleri için alüminyum ve çelik çerçeve konstrüksiyonların karşılaştırmalı çalışması
- Tez No: 679835
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALMİLA UZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde çevre dostu enerjiye bir çözüm olarak güneş enerjisi santrallerine artan bir ihtiyaç vardır. Alüminyum veya çelik profiller kullanılarak inşa edilen yapısal çerçeveler, güneş panellerini desteklemek için yaygın olarak kullanılır. Her iki malzemenin de yüzde yüz geri dönüştürülebilir olması, her ikisini de temiz enerji açısından tercih edilebilir kılsa da, iki malzeme arasında sürdürülebilirlik açısından farklılıklar vardır. Günümüzün en temiz enerji türlerinden biri olan güneş enerjisine yatırım yaparken doğru ve çevre dostu bir seçim yapmak için karşılaştırmalı bir çalışma yapılmasının gerekliliği ortadadır. Bu tezde, güneş panellerini destekleyen çerçeve yapıları, sürdürülebilir özelliklerini karşılaştırmak amacı ile ilgili tasarım kodları kullanılarak alüminyum ve çelik olmak üzere iki şekilde tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There is an increasing need for solar power plants as a solution to green energy. Structural frames made of aluminium or steel profiles are commonly used to support solar panels. Although the fact that both materials are hundred percent recyclable makes both of them preferable in terms of clean energy, there are differences between the two materials from the standpoint of sustainability. Obviously, a comparative study must be carried out in order to make an accurate and environment friendly choice when investing structural systems used in solar energy industry, which is one of the cleanest energy types of today. In this thesis, frame structures that support solar panels are designed with aluminium and steel, using related design codes to compare the sustainable properties of the two materials.