Characterization of novel materials for fused filament fabrication
Eriyik filament ile imalat yöntemine yönelik yenilikçi malzemelerin incelenmesi
- Tez No: 679836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ÖZERİNÇ, DOÇ. DR. FEYZA KAZANÇ ÖZERİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Eriyik Filament ile İmalat (EFİ), düşük maliyet ve kolay üretim özellikleri nedeniyle birçok uygulama için uygun bir eklemeli imalat yöntemidir. Bu tez kapsamında iki farklı yenilikçi filament malzemesi ele alınmıştır. İlk olarak köpüklenme kabiliyetine sahip PLA filament incelenmiştir. Bu filament ve bir 3B yazıcı kullanılarak üretilen yapıların mekanik özellikleri belirlenmiştir. Yapının dayanım, elastikiyet modülü ve yoğunluk gibi özelliklerinin EFİ üretim parametrelerine bağlı olarak geniş bir aralıkta ayarlanabildiği tespit edilmiştir. Tezin ikinci kısmında, ABS ve uçucu külden oluşan bir kompozit filament geliştirilmiştir. Bu filamentin 3B yazıcı aracılığıyla parça üretimi başarılı şekilde gerçekleştirilmiş ve üretilen yapıların mekanik özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fused filament fabrication (FFF) is a polymer additive manufacturing technology that is suitable for a wide range of applications due to its low cost and ease of use. This thesis investigated two types of novel materials for FFF use. First, a foaming PLA filament is considered and the mechanical properties of 3D printed specimens using this filament is characterized. The results show that the strength, modulus and density of the foaming PLA can be tuned over a wide range of values by varying FFF process parameters. The second part of the thesis explored the synthesis of ABS-fly ash composite filaments. 3D printing of this composite is successfully demonstrated and the mechanical properties are characterized.