Gelenekselden dijitale içeriğin üretimi ve dönüşümü: Dijital habercilik bağlamında bir araştırma
Production and transformation of content from traditional to digital: A research in the context of digital journalism
  1. Tez No: 679856
  2. Yazar: AHMET SERKAN OKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAPAR GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
Teknolojinin gelişimine bağlı olarak, iletişim alanında değişimler ve dönüşümler yaşanmaktadır. Günümüz endüstrisinin temelini oluşturan bilgisayar ve internet teknolojileri, yeni medya olarak adlandırılan dijitalleşen bir dünya düzenini oluşturmaktadır. Bu değişim ve dönüşümlerin temelini oluşturan dijitalleşme, kitle iletişim araçlarını da etkilemektedir. Kitle iletişim araçlarının geleneksel yapıdaki üretimi, yeni iletişim teknolojilerinin sağladığı imkânlar dahilinde yer, zaman ve mekân olgularına bağlı olarak değişim ve dönüşüm yaşamıştır. Kitle iletişim araçlarında yaşanan bu değişimler, habercilik alanında da görülmektedir. İnternet dünyasının oluşturduğu sanal ortam, haber üretiminin hem geleneksel yapıda hem de dijital ortamda üretilen bir yapıya dönüştürmüştür. Yeni iletişim teknolojilerinin sahip olduğu donanım, geleneksel haberciliğin dijitale haberciliğe dönüşüm içerisinde haber üretimindeki unsurlarını etkilemiştir. Aynı zamanda, dijital habercilik ile ortaya çıkan yeni habercilik pratikleri, haber içeriğinin değişiminde önemli etken olmuştur. Dijitalleşen habercilikte, geleneksel haber üretimine göre etkileşimli, ulaşılabilir, hızlı aktarım yapılmaktadır. Dijitalleşmenin, haberciliğe sağladığı bu özellikler ve yeni medya ortamında gelişen dijital hikâye anlatıcılığı, dijital haberciliğin bu doğrultuda üretim yapılmasına yöneltmektedir. Dijital habercilikte kullanılan anlatı yapılarını, yazım teknikleri, multimedya ögeleri, hipermetinsel sözcükler gibi unsurlar oluşturmaktadır. Dijital habercilikte ortaya çıkan haber üretim unsurları, dijital habercilik anlatıcılığını oluşturmaktadır. Dijital habercilikte haber anlatıcılığı, medya kuruluşlarının ekonomi politik yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Medya kuruluşlarının ekonomi politik yapısındaki farklılıklar, dijital haber üretiminde birtakım farklılıkların oluşmasına neden olmaktadır. Haber üretim sürecinde oluşan bu farklılıklar aynı zamanda gazetecilik meslek ilkelerine ve haber etiğine de yansımaktadır. Çalışmada, medya kuruluşlarının geleneksel habercilikten dijital haberciliğe geçiş ile haber içeriğinin dönüşümü bağlamında medya kuruluşlarının oluşturduğu haber üretim süreçleri ele alınmış ve haberde kullanılan anlatı yapılarındaki farklılıklar ortaya koyulmuştur. Bu bağlamda, Hürriyet, Milliyet, The New York Times ve The Guardian gazetelerinde üretilen dijital haberlerin yapıları incelenmiş ve günümüzde oluşturulan dijital haber üretiminin, gazetecilik meslek ilkeleri ve etiği bağlamında karşılaştırmalı olarak betimsel içerik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Depending on the development of technology, changes and transformations are experienced in the field of communication. Computer and internet technologies, which are the basis of today's industry, constitute a digitalized world order called new media. This change and transformation underlying the digitization affects the mass media. The traditional production of mass media has experienced change and transformation depending on the phenomena of place, time and space within the possibilities provided by new communication technologies. These changes in mass media are also seen in the field of journalism. The virtual environment created by the internet world has transformed news production into a structure that is produced both in a traditional structure and in a digital environment. The hardware of new communication technologies has affected the elements of news production within the transformation of traditional journalism into digital journalism. At the same time, new journalism practices that emerged with digital journalism have been an important factor in the change of news content. Compared to traditional news production, an interactive, accessible and fast transformation is made in digitalized journalism. These features that digitalization provides to journalism and digital storytelling being developed in the new media environment, lead digital journalism to produce in this direction. The narrative structures used in digital journalism are composed of elements such as writing techniques, multimedia elements, and hypertextual words. The news production elements that emerge in digital journalism constitute digital journalism narration. News narration in digital journalism varies according to the political economy of media organizations. Differences in the political economy of media organizations cause distinctions in digital news production. These differences that occur in the news production process are also reflected in the professional principles of journalism and news ethics. In the study, the news production processes created by media organizations in the context of the transition from traditional journalism to digital journalism and the transformation of news content are discussed and the differences in the narrative structures used in the news are stated. Within this framework, the structures of digital news produced in Hürriyet, Milliyet, The New York Times and The Guardian newspapers are examined. A comparative descriptive content analysis has been made of today's digital news production in the context of journalism professional principles and ethics.