Inguinal herni tedavisinde lichtenstein hernioplasti tekniğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the lichtenstein hernioplasty technique in the treatment of inguinal hernia
  1. Tez No: 679896
  2. Yazar: FATİH BÜYÜKER
  3. Danışmanlar: UZMAN HAKAN BAYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Karın içindeki herhangi bir organın tamamının veya bir kısmının karın duvarı fasya defektinden dışarı çıkması kısaca eksternal herni olarak tanımlanır. Eksternal karın duvarı fıtıklarının yaklaşık beşte dörtü kasık bölgesinde oluşmaktadır. Kasık fıtığının modern cerrahisi Bassini'nin 19. yüzyıl sonlarında tanımladığı ameliyatla başlamış ve günümüze kadar sürekli bir değişim ve aşama süreci geçirmiştir. Tanımlanan tekniklerin sayısal fazlalığı, başarısızlıklar her ne kadar azalmış olsa da arzu edilir sonuçların halen elde edilemediği sonucunu doğurmakta ve cerrahların sürekli bir arayış içinde olmalarını açıklamaktadır. Kasık fıtığı onarımının halen tüm dünyada genel cerrahların en çok uyguladığı ameliyat olması, konunun ekonomik boyutunun da ön plana alınmasını gerektirmiş ve ideal teknik arayışına yeni bir boyut kazandırmıştır. Standart herni onarımı yöntemlerinde temel yaklaşımın dokuların normal anatomi dışında sütürlerle yanyana getirilmesinin gerginliğe neden olduğu ve onarım sonrası komplikasyonların temel nedeninin oluşan gerginlikten kaynaklandığının anlaşılmasından sonra gerginliksiz yöntemlere doğru bir eğilim gelişmiştir. Son dönemlerde kasık fıtığı onarımında kullanılan yöntemler“dokuya dayanan”ve“yama kullanılan”teknikler olmak üzere iki grupta değerlendirilmektedir. Yama kullanılan yöntemlerden biri olan ve gerginliksiz (tension-free) teriminin literatüre girmesini sağlayan Lichtenstein hernioplasti yöntemi konforlu bir postoperatif dönem, erken mobilizasyon ve erken işe dönme gibi özellikleriyle ilgi uyandırmış ve popülarize olmuştur. Tekniğin özelliklerini değerlendirmek amacıyla, kliniğimizde, primer inguinal hernili hastalar üzerinde çalışma yapılarak sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The protrusion of all or part of any organ in the abdomen through the abdominal fascial defect is briefly called an external hernia. Approximately four-fifths of external abdominal wall hernias occur in the inguinal region. The modern surgery of inguinal hernia was developed by Bassini in the late 19th century. It started with the surgical technique he described and has been a constant change and development until today. Although failures have decreased, desirable results still can not be achieved, and a constant search for surgeons still remains. İnguinal hernia repair is the most frequently performed operation by general surgeons in the world. In standard hernia repair methods, the basic approach is to juxtaposition with sutures other than normal anatomy can cause tension. and is the main cause of post-repair complications. Methods used in repair are“texture-based”and“patch-used”techniques are evaluated in two groups. Lichtenstein hernioplasty method, which introduced the term“ tension-free ”to the literature comfortable postoperative period, early mobilization and early return to work, so It aroused interest and became popular with such features. In order to evaluate the features of primary inguinal hernia in our clinic, the results were evaluated by conducting studies on patients.