Arkus aortanın dallanma paterninde görülen varyasyonların çok kesitli bilgisayarlı tomografik anjiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of variations in the branching pattern of arcus aorta by multi section computerized tomographic angiography
- Tez No: 679914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL TÜRKVATAN CANSEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Arkus aortanın dallanma paterninde görülen varyasyonlar oldukça çeşitlidir ve genellikle radyolojik incelemeler sırasında rastlantısal olarak saptanırlar. Trakea-özofagial kompresyona bağlı olarak dispne, disfaji gibi semptomlara neden olabilen bu varyasyonların farkında olunması, aorta ve dallarına yönelik cerrahi veya endovasküler girişimsel işlemler ya da toraks veya baş-boyun cerrahisi sırasında oluşabilecek komplikasyonları önlemek açısından da önemlidir. Çok kesitli bilgisayarlı tomografik (ÇKBT) anjiyografi, uzaysal çözünürlüğünün yüksek olması, multiplanar ve üç boyutlu görüntü sağlama özelliklerinden dolayı, supraaortik vasküler anatominin ayrıntılı olarak değerlendirilmesine ve olası varyasyonların saptanmasına olanak veren güvenilirliği yüksek non-invaziv bir görüntüleme yöntemidir. Bu çalışmada; arkus aortanın dallanma paterninde görülen varyasyonların ÇKBT anjiyografi ile değerlendirilmesi ve popülasyondaki görülme sıklıklarının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2010-Eylül 2011 tarihleri arasında, kliniğimizde çeşitli nedenlerle torakal ÇKBT anjiyografi incelemesi yapılmış olan 1000 olgunun (610 erkek, 390 kadın; ort. yaş: 56, yaş aralığı: 17-90) ÇKBT anjiyografi görüntüleri geriye dönük olarak değerlendirilerek, arkus aortanın dallanma paterninde görülen varyasyonların görülme sıklıkları araştırıldı. ÇKBT anjiyografi incelemesi tüm olgularda 64-dedektörlü BT cihazı (Aquilion 64, Toshiba, Tokyo, Japan) kullanılarak gerçekleştirildi. ÇKBT anjiyografi ile saptanan varyasyonlar 7 tipe ayrılarak gruplandırıldı. Arkus aortanın dallanma paterninde görülen varyasyonların cinsiyetle ilişkisinin değerlendirilmesinde Ki-Kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction and Aim: Variations in the branching pattern of the aortic arch are quite diverse and are usually detected incidentally during radiological examinations. Being aware of these variations, which can cause symptoms such as dyspnea and dysphagia due to trachea-esophageal compression, is also important in order to prevent complications that may occur during surgical or endovascular interventional procedures for the aorta and its branches, or during thoracic or head and neck surgery. Multislice computed tomographic (MDCT) angiography is a highly reliable non-invasive imaging method that allows detailed evaluation of the supraaortic vascular anatomy and detection of possible variations due to its high spatial resolution, multiplanar and three-dimensional imaging features. Materials and Methods: Between January 2010 and September 2011, MDCT angiography images of 1000 cases (610 males, 390 females; mean age: 56, age range: 17-90) who underwent thoracic MDCT angiography for various reasons in our clinic were evaluated retrospectively. The incidence of variations in the branching pattern of the aortic arch was investigated. MDCT angiography examination was performed using a 64-detector CT device (Aquilion 64, Toshiba, Tokyo, Japan) in all cases. Variations detected by MDCT angiography were grouped into 7 types. Chi-square test was used to evaluate the relationship between gender and variations in the branching pattern of the aortic arch.