Koroner arter bypass greftlemesi yapılan düşük ejeksiyon fraksiyonuna sahip hastalarda Del Nido kardiyopleji solüsyonu ile St. Thomas II kardiyopleji solüsyonu kullanımının kısa dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the short-term results of using del nido cardioplegia solution and ST. thomas II cardioplegia solution in patients with low ejection fraction who underwent coronary artery bypass grafting
  1. Tez No: 679915
  2. Yazar: ÖMER AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GARİP ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Kalp cerrahisindeki başarının en kritik noktalarından birisi olan miyokardiyal korumanın önemi düşük ejeksiyon fraksiyonuna sahip hastalarda olduğu gibi yüksek riskli hasta gruplarında daha da ön plana çıkmaktadır. Bu amaçla geliştirilen kardiyoplejik solüsyonlar rutin kullanıma girmiş ve içerikleri zenginleştirilerek farklı kardiyoplejik solüsyonlar elde edilmiştir. Del Nido kardiyopleji solüsyonu da bu solüsyonlardan birisi olup ilk olarak pediatrik kalp cerrahisinde uygulanmaya başlanmıştır. Zaman içerisinde yapılan çalışmalar ışığında erişkin kalp cerrahisinde de kullanımı giderek yaygınlaşmıştır. Bu çalışmanın amacı Del Nido kardiyopleji solüsyonu ile kliniğimizde de uzun zamandır kulanılmakta olan St. Thomas II kardiyopleji solüsyonunun düşük ejeksiyon fraksiyonuna sahip hastalarda miyokardiyal korumadaki etkinliklerini klinik, biyokimyasal, hematolojik ve ekokardiyografik veriler bakımından karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi devamında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde Şubat 2017- Şubat 2021 arasında koroner arter bypass greft operasyonu geçiren ve düşük ejeksiyon fraksiyonuna sahip 221 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastaların 114'ünde (%51,6) DN kardiyopleji solüsyonu, 107'sinde (%48,4) ise ST kardiyopleji solüsyonu kullanılmıştır. Hastaların preoperatif demografik verileri, ejeksiyon fraksiyonları (EF) ve laboratuvar bulguları benzerdi. Düşük ejeksiyon fraksiyonuna (≤%50) sahip koroner bypass yapılan bu hastaların klinik, laboratuvar ve ekokardiyografik verileri karşılaştırıldı. Bulgular: Ortalama kros klemp (61,1±19,3dk / 69,1±24,3dk, p=0,042) ve kardiyopulmoner bypass (CPB) süresi (95,8±31,1dk / 108,70±31,0dk, p=0,002) DN kardiyopleji grubunda istatistiksel anlamlı olarak daha kısadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The importance of myocardial protection, which is one of the most critical points of success in cardiac surgery, is more prominent in the high-risk patient group, as in patients with low ejection fraction. Cardioplegic solutions developed for this purpose have been put into routine use and different cardioplegic solutions have been obtained by enriching their contents. Del Nido cardioplegia (DN) solution is one of these solutions. The aim of this study is to compare the effectiveness of Del Nido cardioplegia solution and St. Thomas II (ST) cardioplegia solution, which has been used in our clinic for a long time, in myocardial protection in patients with low ejection fraction. Methods: 221 patients who underwent coronary artery bypass graft operation between February 2017 and February 2021 in Health Sciences University Ankara City Hospital Cardiovascular Surgery Clinic, in the continuation of Health Sciences University Turkiye Yuksek Ihtisas Hospital, were included in the study. DN cardioplegia solution was used in 114 (51.6%) of these patients, and ST cardioplegia solution was used in 107 (48.4%) of these patients. Preoperative demographic data, ejection fractions (EF) and laboratory findings of the patients were similar. Clinical, laboratory and echocardiographic data of these patients who underwent coronary bypass with low ejection fraction (≤%50) were compared. Results: The average cross-clamp and CPB time was statistically shorter in the DN cardioplegia group (61,1±19,3min / 69,1±24,3min, p=0,042), (95,8±31,1min /108,7±31,0min, p=0,002).