DNA ftalosiyanin etkileşimlerinin UV- görünür bölge, floresans spektroskopisi, jel elektroforez ve erime yöntemleri ile incelenmesi
Investigation of interaction of phthalocyanine with DNA with fluorescence spectroscopy, gel electrophoresia and melting methods
  1. Tez No: 679933
  2. Yazar: BÜŞRA PEKPAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BAĞDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya Mühendisliği, Biography, Pharmacy and Pharmacology, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Genetik bilginin taşınması ve saklanması gibi en bilinen özelliklerinin yanında hücre proliferasyonundaki aktif görevinden dolayı DNA molekülü oldukça önemli bir ilaç hedefidir. Normal hücrelere nazaran kanserli hücrelerin metabolizması oldukça hızlıdır ve bu hücrelerde transkripsiyon ve DNA replikasyonu oldukça artmıştır. Bu biyolojik süreçlerin durdurulabilmesi ya da sekteye uğratılabilmesi kanser tedavisinde umut verici bir yaklaşımdır. DNA ile etkileşen moleküller hücre proliferasyonunu değiştirebileceği/sekteye uğratabileceğinden dolayı kanser ilacı olabilme potansiyellerine sahiptir. Ftalosiyaninler singlet oksijen verimi yüksek bileşiklerdir ve yeni sentezlenen ftalosiyanin bileşiklerinin fotodinamik kemoterapi ajanı olarak kullanılma potansiyelleri vardır. Bu tez kapsamında DNA ile etkileşebileceği düşünülen ftalosiyanin molekülünün ct-DNA ile etkileşimi UV- Görünür bölge, floresans spektroskopisi, jel elektroforez ve erime yöntemleri ile incelenmiştir. Tez kapsamında suda çözünür İndiyum merkez atomlu 4-(N-metil)-merkaptopiridin sübstitüe ftalosiyanin bileşiğinin çift sarmal DNA etkileşimi araştırılmıştır. Ftalosiyanin molekülünün DNA ile etkileşimi farklı tekniklerle araştırılmıştır. Ftalosiyanin bileşiğinin ct-DNA etkileşimine dair UV-Gör. spektroskopik çalışmaları sonucunda bağlanma sabiti (Kb)107 M-1 mertebelerinde bulunmuştur. Stern-Volmer eşitliğinden sönümleme sabiti 8,5×104 M-1 olarak hesaplanmıştır. Bimoleküler sönümleme sabiti ise 8,5×1012 M-1s-1 olarak bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar kapsamında yeni sentezlenen ftalosiyanin bileşiğinin ct-DNA ile etkileştiği ve bileşiğin kanser tedavisinde kullanılma potansiyeli olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The DNA molecule is a very important drug target due to its active role in cell proliferation as well as its most well-known features such as transport and storage of genetic information. Compared to normal cells, the metabolism of cancer cells is quite rapid and transcription and DNA replication are considerably increased in these cells. Being able to stop or disrupt these biological processes is a promising approach in cancer treatment. Molecules interacting with DNA have the potential to be cancer drugs, as they can change/disrupt cell proliferation. Phthalocyanines are compounds with high singlet oxygen yield and newly synthesized phthalocyanine compounds have the potential to be used as photodynamic chemotherapy agents. In this thesis, the interaction of phthalocyanine molecule with ct-DNA, which is thought to interact with DNA, was investigated by UV-Visible, fluorescence spectroscopy, gel electrophoresis and melting methods. Within the scope of the thesis, the double-stranded DNA interaction of the water-soluble 4-(N-methyl)-mercaptopyridine substituted indium phthalocyanine compound was investigated. The interaction of the phthalocyanine molecule with DNA has been investigated with different techniques. As a result of UV-Vis. spectroscopic studies, the binding constant (Kb) of interaction of the phthalocyanine with ct-DNA was found to be in the order of 107 M-1. The fluorescence quenching constant was calculated as 8.5×104 M-1 from the Stern-Volmer equation. Within the scope of the results obtained, it was found that the newly synthesized phthalocyanine compound interacts with ct-DNA and the compound has the potential to be used in cancer treatment.