Romatoid artrit hastalarında oksidatif DNA hasarı ve lipit peroksidasyon düzeylerinin prospektif olarak incelenmesi
Prospective investigation of the oxidative DNA damage and lipid peroxidation levels in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 680061
  2. Yazar: YAĞMUR YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Romatoid artrit (RA), eklemlerde tutulum gösteren kronik ve inflamatuvar bir otoimmün hastalıktır. Patogenezi tam olarak bilinmeyen RA'da uygulanan tedaviler semptomları hafifletmeyi amaçlar. Endojen veya ekzojen yollar sonucu ortaya çıkan reaktif oksijen türleri; hücre yapısındaki makromolekülleri oksidatif hasara uğratarak birçok hastalık ile ilişkilendirilen hasarlı ürünlerin oluşumuna yol açmaktadır. Bu tez çalışmanın amacı; RA hastalarında ve sağlıklı kişilerde oksidatif DNA hasarı ve lipit peroksidasyonu düzeylerinin araştırılması, aynı zamanda RA hastalarının altı aylık rutin tedavileri sonucundaki değişimini oksidatif hasar parametreleri açısından prospektif olarak incelemektir. Ayrıca altı aylık tedavi süreci sonunda hastaların Hastalık Aktivite Skoru (DAS28 skoru), Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ) skoru, C-Reaktif protein (CRP) ve eritrosit sedimentasyon hızı (ESH) düzeyleri ile oksidatif makromolekül hasarı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. 69 RA hastası ve 31 sağlıklı kontrolün dahil edildiği çalışmada oksidatif DNA hasarının başlıca göstergeleri olan 8-hidroksi-deoksiguanozin (8-OH-dG), 8,5'-siklo-2'-deoksiadenozin'in R ve S formu (R-cdA, S-cdA) olan nükleozitler ve lipit peroksidasyonunun son ürünlerinden 8-izoprostan (8-iso-PGF2α) düzeyleri incelendi. Hasta ve kontrol gruplarında nükleozit hasarını belirlemek için sıvı kromatografi tandem kütle spektrometri (LC-MS/MS) yöntemi; lipit peroksidasyonu düzeyini belirlemek için ise enzim immünoassay (ELISA) yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic and inflammatory autoimmune disease that is involving the joints. Current clinical approaches aim to alleviate the symptoms, although the pathogenesis of RA yet to be known. Reactive oxygen species formed both endogenously and exogenously. By attacking cellular macromolecules, they lead to the formation of oxidatively damaged end products which are related to many diseases. This study aims to investigate the changes in DNA nucleoside damage and lipid peroxidation levels in patients with RA after six months of treatment, along with the comparison of healthy controls and patients with RA. We also aim to prospectively examine the relationship between the Disease Activity Score (DAS28 score), Health Assessment Questionnaire (HAQ) score, C-Reactive protein (CRP) and erythrocyte sedimentation rate (ESH) levels and oxidative macromolecule damage levels at the end of the six-month treatment period. 69 RA patients and 31 healthy controls were included in the study. As the main indicators of oxidative DNA damage 8-hydroxy-deoxyguanosine (8-OH-dG), R and S forms of 8,5'-cyclo-2'-deoxyadenosine (R-cdA and S-cdA); and for the evaluation of lipid peroxidation, 8-isoprostane which is one of the end products of peroxidation was investigated. The liquid chromatography-tandem mass spectrometry (LC-MS/MS) method was used to determine nucleoside damage, and the Enzyme immunoassay (ELISA) method was used to determine the level of lipid peroxidation.