Tip II diyabetli hastalarda beslenme durumu ile kanda CD36 yağ asit transport düzeyi ve bazı inflamasyon belirteçleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Investigating the relationship of nutritional status with blood CD36 fatty acid transport receptor levels and some inflammation markers in type ii diabetes mellitus patients
  1. Tez No: 680060
  2. Yazar: EMİNE MERVE EKİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FİSUNOĞLU, PROF. DR. ÜÇLER KISA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, tip II diabetes mellitus (T2DM) tanısı almış, prediyabet ve kontrol grubunu içeren bireylerin beslenme durumu ile kanda CD36 yağ asit taşıyıcı reseptör düzeyi ve bazı inflamasyon belirteçleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışma, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Endokrinoloji Polikliniğine başvuran T2DM tanısı alan 27 (kadın:18, erkek:9), prediyabeti olan 27 (kadın:18, erkek:9) ve herhangi bir rahatsızlığı olmayan 27 birey (kadın:18, erkek:9) olmak üzere, 25-65 yaş arası 81 kişi ile yürütülmüştür. Bireylerden sosyo-demografik özellikler, fiziksel aktivite durumları ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kayıtları üzerinden beslenme durumunu saptamaya yönelik bilgiler yüz yüze alınmış, antropometrik ölçümleri yapılmıştır. Hasta dosyasından alınan rutin kan parametreleri dışında her bireyden bir tüp açlık kanı alınmış ve alınan bu kan örneklerinin serumlarında CD36, CRP, adiponektin, leptin, omentin, TNF-α ve insülin düzeyleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the relationship between the nutritional statuses of individuals including those diagnosed with type II diabetes mellitus (T2DM), those diagnosed with prediabetes and those in the control group and their blood CD36 fatty acid transport receptor levels and some inflammation markers. This study was carried out with 81 individuals at the ages of 25-65 who presented to the Endocrinology Outpatient Clinic of the Department of Internal Medicine at the Faculty of Medicine at Kırıkkale University including 27 individuals diagnosed with T2DM (female: 18, male: 9), 27 individuals with prediabetes (female: 18, male: 9) and 27 individuals without any disorder (female: 18, male: 9). Information was collected from the individuals in person on their sociodemographic characteristics, physical activity statuses and 24-hour retrospective food consumption records for determining their nutritional status, and their anthropometric measurements were taken. Besides the routine blood parameters on which information was obtained from patient files, one tube of fasting blood sample was taken from each participant, and in the sera of these blood samples, CD36, CRP, adiponectin, leptin, omentin, TNF-α and insulin levels were measured.