Türkiye karayolu taşımacılığında Koronavirüs (COVID 19) etkileri
Coronavirüs (COVID 19) effects on Turkey's road transport
- Tez No: 680091
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE YİRMİBEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüz Türkiye'sinin başat taşımacılık şekillerinden biri olan karayolu taşımacılığı Türkiye ekonomisi için vazgeçilmez bir konumdadır. Türkiye dış ticaretinde ve sektörel gelirde yüksek paylar elde eden karayolu taşımacılığı 2019 yılı itibariyle patlak veren Covid 19'dan direkt olarak etkilenen sektörler arasına girmiştir. Covid 19'un tüm dünya ekonomilerinde gümrüksel, üretimsel, sosyal anlamlarda olumsuz etkisi karayolu taşımacılığını da derinden etkilemiştir. Karayolu taşımacılığı bu bağlamda, gümrüklerin kapanmasından veya kısıtlı çalışmalarından, üretimsel faaliyetlerde yaşanan aksaklıklardan, sosyal hayattaki değişimlerden etkilenmiştir. Bu bağlamda çalışmada Covid 19 dönemince karayolu taşımacılığı konusunda ulusal ve uluslararası değişiklikler irdelenerek firmaların bu konudaki deneyimlerini değerlendirmek ve bu sayede karayolu taşımacılık sektörünün Covid 19'dan operasyonel anlamda nasıl etkilendiğini anlamak amaçlanmıştır. Bunun için literatürdeki yazından ve uluslararası resmi karayolu taşımacılığı kuruluşların düzenlemelerle ilgili duyurularından yararlanılarak hazırlanan ve gümrük, yük, sürüş süreleri gibi konuları kapsayan derinlemesine görüşme soruları hazırlanmış ve sorular karayolu taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren firmaların uzman yöneticilerine sorulmuştur. Burada toplanan verilerle karayolu taşımacılık sektörünün esas problemleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu vesileyle hem literatürde çalışanlara yeni araştırma alanları sunmak hem de politika yapıcılara esas problemleri gösterebilmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Road transportation, which is one of the dominant transportation modes of today's Turkey, is in an indispensable position for the Turkish economy. Road transport, which has high shares in Turkey's foreign trade and sectoral income, has become one of the sectors directly affected by Covid 19, which broke out as of 2019. The negative impact of Covid 19 in customs, production and social terms in all world economies has also deeply affected road transport. In this context, road transport has been affected by the closure or limited work of customs, disruptions in productive activities, changes in social life. In this context, it was aimed to evaluate national and international changes in road transportation during the Covid 19 period and to evaluate the experiences of companies in this regard and thus to understand how the road transport industry was affected by Covid 19 in operational terms. For this purpose, in-depth interview questions were prepared using the literature and the announcements of international official road transport organizations regarding regulations covering subjects such as customs, freight, driving times, and the questions were asked to the expert managers of companies operating in the road transport sector. With the data collected here, the main problems of the road transport sector have been tried to be understood. On this occasion, it is aimed to present new research areas to those working in the literature and to show the main problems to policy makers.